Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Waymo spustí autonomní taxislužbu už v prosinci

16.11.2018, Milan Šurkala, aktualita
Tak a je to tady. Autonomní vozy se dostávají z testovacího prostředí do reálných komerčních projektů. Už v příštím měsíci by totiž Waymo mělo spustit placenou komerční taxislužbu využívající autonomních vozů.
Autonomní vozy sice brázdí ulice měst už pár let, dosud však šlo o nejrůznější demonstrace nebo testovací provoz. To se však ještě před koncem tohoto roku změní, alespoň to tak tvrdí server Bloomberg. Waymo si je podle této zprávy už natolik jisto svými vozy, že chce spustit skutečnou taxislužbu využívající autonomní vozy Chrysler Pacifica Hybrid ještě v tomto roce (později přibudou i vozy Jaguar I-PACE, kterých si Waymo objednalo 20 tisíc kusů) . Konkrétně by se tak mělo stát v prosinci v ulicích města Phoenix. Stejně jako v případě testovacího projektu, i tentokrát bude služba vyhrazena jen omezenému počtu lidí v programu (spousta z nich přejde z toho nynějšího testovacího, netýká se to ale všech). Současný program zahrnuje asi 400 rodin.
 
Waymo Chrysler Pacifica Hybrid
 
Za jízdy se tak nyní už bude platit a půjde tedy o stejný model jako u služeb typu Uber nebo Lyft. Zatímco ze začátku budou ještě většinou k dispozici záložní řidiči, jejich frekvence se bude postupně snižovat podle zájmu. Přeci jen jsou si lidé jistější, když je v autě ještě záložní řidič, který by v případě nutnosti měl zasáhnout. Jaké bude jízdné, to se zatím neví, dá se ale čekat, že bude mířit do sfér, které si účtují služby jako výše zmíněný Uber. Poněvadž postupně nebudou využíváni lidští řidiči, dá se předpokládat mírné zlevňování jízdného.
 
Nová služba dostane jiné jméno, nebude tedy provozována s logem společnosti Waymo. Jak se ale bude jmenovat, to zatím nevíme, Waymo toto jméno tají. Pokud jde o komerční jízdy, zde už pasažéři nebudou pod NDA, tedy budou moci konečně hovořit o autonomních jízdách, což dosud nesměli. Podobné služby chtějí spustit i další automobilky a jiné společnosti. V příštím roce půjde např. o GM a relativně brzy by to měl spustit i Volkswagen, Tesla nebo Daimler (Mercedes-Benz). Další takovou je již zmíněný Uber.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama