Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Výroba iPhonů by mohla být přesunuta do USA

20.11.2016, Jáchym Šlik, aktualita
iPhony možná v budoucnu ponesou značku „Made in USA“. Podle spekulací už Apple přesvědčil Foxconn, aby své továrny přesunul do Spojených států. Celé situaci nahrává také zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.
Skoro nikdo už se dnes nepozastavuje nad tím, že je naprostá většina spotřební elektroniky vyráběna v Číně. Jenže podle některých názorů už přestává být produkce v této zemi tak výhodná, jako dříve. V minulosti se proto spekulovalo v souvislosti s Lenovem, že chce své notebooky vyrábět opět na Taiwanu. Podle japonského zdroje Nikkei Asian Review nyní o něčem takovém uvažuje Apple, který by chtěl výrobu iPhonů (respektive jejich kompletaci) přesunout na území USA. Vyjednává proto s oběma společnostmi, které na základě licence zajišťují výrobu iPhonů. Foxconn, pro který znamenají zakázky pro Apple více než polovinu příjmů, údajně souhlasil. Naopak Pegatron se obává příliš vysokých nákladů. Své obavy v tomto ohledu ovšem vyjádřil také šéf Foxconnu Terry Gou.

Připomeňme, že podle hrubých neoficiálních odhadů může výroba 32GB verze iPhonu 7 stát okolo 225 dolarů (5 500 Kč) a na americkém trhu se prodává za 650 dolarů (15 700 Kč). Přesun výroby z Číny do USA by přitom marže Applu výrazně snížil kvůli náročnějším pracovněprávním předpisům, požadavkům na minimální mzdy, nákladům na zásobování a další faktorům. Šéf Applu Tim Cook dokonce připustil v loňském roce v jednom z rozhovorů, že v USA by nejspíš nesehnali dostatek kvalifikovaných pracovníků pro výrobu. Velká část lidí by navíc o podobnou práci nemusela mít zájem.

Nově zvolený americký prezident Donald Trump navíc už dříve prohlásil, že by Apple měl své počítače a další produkty neměl vyrábět nikde jinde než v USA. Navíc pohrozil výrazným zvýšením cla pro dovoz čínského zboží, i když zatím nic nenasvědčuje tomu, že by k takovému kroku opravdu mohlo dojít. Přesto by si Apple měl přesun výroby iPhonů důkladně rozmyslet a pokud možno se poučit z chyb konkurence. V roce 2013 Motorola otevřela továrnu v Texasu, kde nějaký čas vznikaly smartphony Moto X. Už po dvou letech ovšem musela být produkce kvůli neúnosným nákladům přesunuta do Číny a Brazílie.

Zdroj: Notebookcheck.net
reklama