Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Kolik stojí výroba iPhonu 7? Analytici se opět zkusili trefit

21.9.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Analytici si ani letos neodpustili možnost odhadnout, kolik stojí komponenty použité v nejnovější generaci iPhonů. A došli k závěru, že je to více než u loňského iPhonu 6s. Přesto by měla zůstat marže Applu na každém prodaném zařízení vysoká.
Vždy, když se objeví nový iPhone, rozhodnou se někteří zvědavci o jeho rozebrání. Mají k tomu přitom různé důvody. Někoho zajímá, jaké komponenty výrobce použil, nebo chce ostatním poskytnout návod, jak si zařízení opravit. Analytická společnost IHS Markit ovšem rozebrala iPhone 7 ze zcela jiného důvodu – aby odhadla jeho výrobní cenu. Děje se tak snad každoročně, a to nejen u iPhonů. Přesto existuje mnoho názorů, že takový odhad ceny je velmi nepřesný. Tvrdí to i šéf Applu Tim Cook. Je také nutné podotknout, že takové odhady neřeší náklady na výzkum, vývoj, marketing, logistiku ani marže prodejců.

Pokud vás ani výše uvedené neodradilo, pojďme se podívat na čísla, ke kterým došla společnost IHS Markit. Komponenty v menším iPhonu 7, a to konkrétně v nejlevnější 32GB variantě, údajně stojí 219,80 dolarů, po přičtení základních nákladů na výrobu se částka zvedne na 224,80 dolaru, tedy necelých 5 500 Kč. Tento konkrétní model si přitom na americkém trhu prodává za 649 dolarů bez daně, v přepočtu asi 15 700 Kč. Marže Applu tedy minimálně podle těchto čísel zůstávají dost vysoké, i když oproti iPhonu 6s se snížily. Loňský model se totiž začal prodávat za stejnou cenu, ale jeho výroba podle odhadů stála o 13,30 dolarů méně.Nejdražším komponentem v iPhonu zůstává displej (43 dolarů) následovaný čipem Intel pro mobilní sítě (34 dolarů) a čipsetem Apple A10 Fusion (27 dolarů). Do ceny také poměrně výrazně zasáhly fotoaparáty (20 dolarů v součtu), Taptic Engine a ostatní elektromechanické součástky (16,70 dolaru) nebo NAND úložiště spolu s SDRAM z dílny Samsungu (16,40 dolaru). Cena hliníkového pouzdra a s ním spojeného hardwaru je odhadována na něco málo přes 18 dolarů. Andrew Rassweiler z IHS Markit dodává, že Apple má na svých smartphonech nadále vyšší marže než Samsung, ale ceny komponentů postupně rostou.

Analytici mají dále v plánu rozebrat větší iPhone 7 Plus, jehož výrobní cena bude pochopitelně vyšší.

Zdroj: Appleinsider.com


reklama