www.svetmobilne.cz
>
>

Výměnné akumulátory znovu na scéně: kontejnery ZES pro nákladní lodě

Výměnné akumulátory znovu na scéně: kontejnery ZES pro nákladní lodě
, , aktualita
Nápad měnit vybité akumulátory za nabité se uskuteční v Holandsku. Společnost Zero Emission Services zde chce napájet zelenou elektřinou nákladní lodě, které budou měnit celé kontejnery s akumulátorem.
K oblíbeným
reklama
Velký tématem poslední doby je ekologická doprava a obecně výroba i ukládání elektrické energie. Elon Musk už před mnoha lety prezentoval ideu, že by jeho elektromobily přijely do stanice, během pár okamžiků vyměnily akumulátor za nabitý a pokračovaly dál. Toto ale nebylo nikdy pořádně zrealizováno, což ale neznamená, že se tak neděje jinde. Tento koncept na rozdíl od Tesly realizovala čínská automobilka NIO, jejíž Battery Swap je velmi úspěšným systémem. A podobně se tak bude dít v Nizozemí v lodní dopravě. Společnost ZES (Zero Emission Services) nabídne lodní kontejnery ZESpack standardní 6metrové velikosti, které budou obřími akumulátory pro nákladní lodě.
 
Alphenaar
 
Systém je určen pro nákladní lodní dopravu ve vnitrozemí. Ta se na celkových emisích CO2 v Holandsku podílí 5 % a v případě oxidů dusíku (NOx) je to dokonce 11 %. Loď v přístavu vymění vybité akumulátory za nabité a může plout dál tiše a bez lokálních emisí. Elektřina, kterou se akumulátory nabíjejí, má pocházet z obnovitelných zdrojů. Tyto akumulátory se mají nabíjet mimo špičku. Naopak ve špičce, nejsou-li ještě v lodi, mohou pomáhat balancovat elektrickou síť a sloužit tak k její stabilizaci. Každý kontejner má 45 bateriových modulů a celkově pobere 2 MWh elektrické energie.
 
 
Nabíjet se budou v terminálu v Alphen aan den Rijn, kde byla jejich nabíječka dokončena v dubnu letošního roku. Loď Alphenaar byla pro provoz na elektřinu předělána v červenci a první testovací plavba proběhla v srpnu. ZES chce v krátké době předělat na elektřinu další lodě na celkový počet 8, stejně tak má být k dispozici 8 stanic a celkem 14 ZESpacků. Do roku 2030 by se systém měl rozrůst natolik, že by zde mělo být 30 "bezemisních" tras, na kterých budou plout elektrické nákladní lodě. První trasa vede do pivovaru Heineken (Alphen aan den Rijn - Moerdijk), který s dopravcem uzavřel 10letý kontrakt.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple údajně prodal už 2 miliardy iPhonů Apple údajně prodal už 2 miliardy iPhonů
Podle poslední analytické zprávy už měl Apple prodat přes 2 miliardy telefonů iPhone. Tvrdí tak Horace Deidu ze serveru Asymco, který považuje iPhone 13 za nejdůležitější upgrade, s čímž by ale spousta jiných nesouhlasila.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Stella Vita: solární karavan nizozemských studentů Stella Vita: solární karavan nizozemských studentů
Nizozemští studenti z Eindhoven University of Technology vyvinuli karavan, který má být poháněn výhradně solární energií. Plocha solárních panelů totiž může dosahovat až 17,5 čtverečních metrů.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
Motorola Moto G60 s 6000mAh akumulátorem přichází do Evropy Motorola Moto G60 s 6000mAh akumulátorem přichází do Evropy
Motorola uvedla nový mobilní telefon Moto G60 i pro evropský trh. Novinka se může chlubit obří kapacitou akumulátoru 6000 mAh. Má také nadprůměrně velký 6,8" displej LCD se 120Hz obnovovací frekvencí.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
GM doporučuje řidičům EV Chevrolet Bolt parkovat aspoň 15 metrů od ostatních GM doporučuje řidičům EV Chevrolet Bolt parkovat aspoň 15 metrů od ostatních
Elektromobil Chevrolet Bolt automobilce General Motors opravdu nedělá radost. Shořel další kus a firma nyní radí majitelům parkovat hodně daleko od dalších aut, doporučuje vzdálenost alespoň 15 metrů a nejen to.
18.9.2021, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Xiaomi uvádí nové smartphony 11T a 11T Pro Xiaomi uvádí nové smartphony 11T a 11T Pro
Xiaomi představilo nové telefony 11T a 11T Pro. Oba mají velký 6,67" displej AMOLED a fotoaparát s rozlišením 108 MPx. V případě verze Pro se můžete těšit až na 120W nabíjení, ale ani 11T v tomto rozhodně není žádný lenoch.
17.9.2021, aktualita, Milan Šurkala