Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

NIO chce do roku 2025 postavit 4000 stanic pro výměnu baterií EV

11.7.2021, Milan Šurkala, aktualita
NIO je mnohdy označováno za čínskou Teslu a jeho plány rozhodně nejsou malé. Do roku 2025 plánuje celosvětově postavit 4000 stanic Battery Swap, kde si majitelé těchto elektromobilů mohou nechat vyměnit akumulátor za nabitý.
Automobilka NIO je rychle rostoucí čínskou automobilkou vyrábějící výhradně elektromobily. Někteří ji označují za čínskou Teslu a při její expanzi a technologiích ani není divu. Zajímavá je především svým konceptem Battery Swap Station 2.0, což je stanice, kde vám vymění akumulátor za nabitý a vy tak nemusíte zdlouhavě čekat na jeho nabíjení. Ačkoli Tesla tuto myšlenku původně propagovala, ale později zavrhla, NIO s ní má v Číně velké úspěchy. Poslední generace výměnných stanic už zvládne až 312 výměn za den.
 
NIO Battery Swap Station
 
Na Power Day 2021 automobilka oznámila záměr celosvětově postavit 4000 takových stanic po celém světě do roku 2025. Připomeňme, že prozatím má v Číně 301 výměnných stanic, 204 rychlonabíječek a 382 nabíječek tzv. typu "destination charging" (např. v hotelech,...). Nabíječky otevřela i dalším automobilkám. Plán tuto síť řádově zvětšit je velmi ambiciózní a odhaduje se, že by měl firmu vyjít na zhruba jednu miliardu USD. Jen letos by to mělo být 700 nových výměnných stanic (původně se plánovalo 500) a automobilka už expanduje i do Evropy (např. do Norska nebo Německa).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama