Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

VW připojí svá auta k IoT a zjednoduší je díky vw.OS

24.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Budoucnost automobilů je hodně digitální. Již pomalu se stávají součástí Internetu věcí a Volkswagen nechce zůstat pozadu. Na digitalizaci a připojení vozů k IoT chce vynaložit 3,5 miliardy EUR do konce roku 2025
Z automobilů se pomalu stávají počítače na kolech. Ty neřídí jen elektroniku vozu, ale čím dál více se starají také o zábavu na palubě. Společnost Volkswagen si je toho vědoma a připravila si iniciativu Transform 2025+, která má za cíl do roku 2025 přinést plnou konektivitu do všech vozů Volkswagen a ty se tak stanou součástí Internetu věcí (IoT - Internet of Things). Celkově předpokládá investice ve výši 3,5 miliardy EUR. Výsledkem bude nejrůznější projekty "We" jako WePark (elektronické placení za parkování), WeDeliver (doručování zboží do kufru auta), WeExperience (personalizované nabídky na základě polohy zaparkovaného vozidla) nebo WeShare (aplikace car sharingu).
 
Volkswagen We
 
To ale zdaleka není všechno. Aby se toto mohlo stát, je potřeba také změnit myšlení, s jakým se vyvíjí elektronika auta. Dnes vozy obsahují i okolo 70 různých řídících jednotek a ty mnohdy využívají algoritmy napsané v mnoha různých programovacích jazycích. Tomu chce Volkswagen udělat přítrž a budoucí automobily by měly využívat mnohem jednodušší systém menšího počtu řídících jednotek, které budou využívat jediný společný programovací jazyk. Vše bude zastřešovat nový operační systém vw.OS.
 
Jednodušší systém si odbude premiéru v roce 2020, který by měl být pro Volkswagen přelomovým. Tehdy totiž che uvést rodinu elektrických vozidel I.D. Rovněž bude standardem připojení na internet a s tím i některé funkce díky Internetu věcí. Navíc bude možné využít technologii Wolkswagen Connect a tyto schopnosti zavést i zpětně do zhruba 1,5 milionu již existujících vozidel. Díky tomu bude pro zákazníky např. mnohem snazší plánovat servisní prohlídky.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama