reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Volvo plánuje kvůli bezpečnosti od roku 2020 sledovat řidiče kamerami

, , aktualita
Automobilka Volvo oznámila, že od roku 2020 bude do vozů instalovat systémy, které budou rozpoznávat chování řidiče. Kamery budou snímat, zda se nedívá např. na mobil a systém bude i vyhodnocovat, zda není opilý.
Volvo bylo vždy známo svou velkou snahou o bezpečnost svých vozů a hlásá, že od příštího roku se už v jeho vozech nikdo nezabije. Tomu má dopomoci např. omezovač rychlosti na 180 km/h, takže Volva už nepojedou rychleji. Další novinkou, která by se měla objevit po roce 2020, by měly být kamery zabírající řidiče a vyhodnocující, zda se plně věnuje řízení. Pokud tak zjistí, že se nedívá tam, kam by měl, a sleduje třeba mobilní telefon, vůz vyšle varování a v případě neuposlechnutí sníží rychlost, případně i zastaví a zaparkuje. Podobně tak učiní, pokud řidič se třeba nedotýká volantu.
 
Kamery ve vozech Volvo
 
To ale není vše. Ve spolupráci s dalšími senzory bude systém vyhodnocovat i to, zda není řidič pod vlivem alkoholu nebo jiných drog. Dle NHTSA v USA je totiž 30 % nehod způsobeno právě tím, že je řidič pod vlivem některých návykových látek. Tato novinka se objeví u vozů, které budou postaveny na nové platformě SPA2. Zatím ale není jasné, kolik kamer ve voze přesně bude a kde budou umístěny. Další novinkou je Care Key, kdy může majitel vozu nastavit omezovač vozu na ještě nižší rychlost např. v případě, kdy vůz půjčuje někomu jinému.
 
Nyní tak vyvstávají otázky ohledně soukromí. Volvo ujišťuje, že nedochází k žádnému ukládání videozáznamu. Ten se kamerou pořídí, zpracuje a poté se zahodí. Mnozí mohou namítat i to, že se tímto krokem Volvo samo podkopává a lidé si jej nebudou chtít kupovat, nicméně faktem je, že podobný systém monitorování řidiče za stejným účelem vyvíjí i ostatní automobilky a v budoucnu se mu nevyhneme.
 


reklama
reklama
reklama