www.svetmobilne.cz
>
>

Volvo plánuje kvůli bezpečnosti od roku 2020 sledovat řidiče kamerami

Volvo plánuje kvůli bezpečnosti od roku 2020 sledovat řidiče kamerami
, , aktualita
Automobilka Volvo oznámila, že od roku 2020 bude do vozů instalovat systémy, které budou rozpoznávat chování řidiče. Kamery budou snímat, zda se nedívá např. na mobil a systém bude i vyhodnocovat, zda není opilý.
K oblíbeným
reklama
Volvo bylo vždy známo svou velkou snahou o bezpečnost svých vozů a hlásá, že od příštího roku se už v jeho vozech nikdo nezabije. Tomu má dopomoci např. omezovač rychlosti na 180 km/h, takže Volva už nepojedou rychleji. Další novinkou, která by se měla objevit po roce 2020, by měly být kamery zabírající řidiče a vyhodnocující, zda se plně věnuje řízení. Pokud tak zjistí, že se nedívá tam, kam by měl, a sleduje třeba mobilní telefon, vůz vyšle varování a v případě neuposlechnutí sníží rychlost, případně i zastaví a zaparkuje. Podobně tak učiní, pokud řidič se třeba nedotýká volantu.
 
Kamery ve vozech Volvo
 
To ale není vše. Ve spolupráci s dalšími senzory bude systém vyhodnocovat i to, zda není řidič pod vlivem alkoholu nebo jiných drog. Dle NHTSA v USA je totiž 30 % nehod způsobeno právě tím, že je řidič pod vlivem některých návykových látek. Tato novinka se objeví u vozů, které budou postaveny na nové platformě SPA2. Zatím ale není jasné, kolik kamer ve voze přesně bude a kde budou umístěny. Další novinkou je Care Key, kdy může majitel vozu nastavit omezovač vozu na ještě nižší rychlost např. v případě, kdy vůz půjčuje někomu jinému.
 
Nyní tak vyvstávají otázky ohledně soukromí. Volvo ujišťuje, že nedochází k žádnému ukládání videozáznamu. Ten se kamerou pořídí, zpracuje a poté se zahodí. Mnozí mohou namítat i to, že se tímto krokem Volvo samo podkopává a lidé si jej nebudou chtít kupovat, nicméně faktem je, že podobný systém monitorování řidiče za stejným účelem vyvíjí i ostatní automobilky a v budoucnu se mu nevyhneme.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elektromobil Polestar Precept využije recyklovaných materiálů a Android Elektromobil Polestar Precept využije recyklovaných materiálů a Android
Volvo v rámci své značky Polestar ukázalo ekologický koncept Precept. Tento elektromobil je vyroben z mnoha recyklovaných materiálů včetně použitých rybářských sítí nebo PET lahví, najdeme tu i lněná vlákna.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ohebný Huawei Mate Xs přináší vylepšený pant a cenu 2499 EUR Ohebný Huawei Mate Xs přináší vylepšený pant a cenu 2499 EUR
Huawei přináší druhou generaci svého ohebného telefonu Mate Xs. Novinka přináší vyšší výkon díky procesoru Kirin 990 s 5G modemem, má mít také vylepšený pant, které zlepší ohýbání přístroje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony Xperia 1 II: vlajková loď s 5G, 3,5mm jackem a 12MPx fotoaparáty Sony Xperia 1 II: vlajková loď s 5G, 3,5mm jackem a 12MPx fotoaparáty
Zatímco s low-endovou Xperií L4 Sony asi nikoho nenadchlo, nová vlajková loď Xperia 1 II vypadá mnohem slibněji. Máme tu 3,5mm jack, moderní 5G připojení, dokonce i dopředu směřující reproduktory.
24.2.2020, aktualita, Milan Šurkala
Nová naděje? Britská firma možná uvede telefon s Windows 10 ARM Nová naděje? Britská firma možná uvede telefon s Windows 10 ARM
Po letech by se mohl na trhu objevit nový smartphone na platformě od Microsoftu. Připravovaný Emperion Nebulus údajně využije systém Windows 10 ARM. Otázkou ovšem zůstává, zda si z tohoto telefonu vůbec zavoláte.
23.2.2020, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Mercedes-Benz testuje autonomní silničářské vozy pro odklízení sněhu Mercedes-Benz testuje autonomní silničářské vozy pro odklízení sněhu
Autonomní řízení vozů se nyní zkouší u další kategorie vozidel. Automobilka Mercedes-Benz takto zkouší provoz autonomních silničářských nákladních vozidel pro odklízení napadaného sněhu v Immendingenu.
22.2.2020, aktualita, Milan Šurkala