Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Volvo plánuje kvůli bezpečnosti od roku 2020 sledovat řidiče kamerami

22.3.2019, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka Volvo oznámila, že od roku 2020 bude do vozů instalovat systémy, které budou rozpoznávat chování řidiče. Kamery budou snímat, zda se nedívá např. na mobil a systém bude i vyhodnocovat, zda není opilý.
Volvo bylo vždy známo svou velkou snahou o bezpečnost svých vozů a hlásá, že od příštího roku se už v jeho vozech nikdo nezabije. Tomu má dopomoci např. omezovač rychlosti na 180 km/h, takže Volva už nepojedou rychleji. Další novinkou, která by se měla objevit po roce 2020, by měly být kamery zabírající řidiče a vyhodnocující, zda se plně věnuje řízení. Pokud tak zjistí, že se nedívá tam, kam by měl, a sleduje třeba mobilní telefon, vůz vyšle varování a v případě neuposlechnutí sníží rychlost, případně i zastaví a zaparkuje. Podobně tak učiní, pokud řidič se třeba nedotýká volantu.
 
Kamery ve vozech Volvo
 
To ale není vše. Ve spolupráci s dalšími senzory bude systém vyhodnocovat i to, zda není řidič pod vlivem alkoholu nebo jiných drog. Dle NHTSA v USA je totiž 30 % nehod způsobeno právě tím, že je řidič pod vlivem některých návykových látek. Tato novinka se objeví u vozů, které budou postaveny na nové platformě SPA2. Zatím ale není jasné, kolik kamer ve voze přesně bude a kde budou umístěny. Další novinkou je Care Key, kdy může majitel vozu nastavit omezovač vozu na ještě nižší rychlost např. v případě, kdy vůz půjčuje někomu jinému.
 
Nyní tak vyvstávají otázky ohledně soukromí. Volvo ujišťuje, že nedochází k žádnému ukládání videozáznamu. Ten se kamerou pořídí, zpracuje a poté se zahodí. Mnozí mohou namítat i to, že se tímto krokem Volvo samo podkopává a lidé si jej nebudou chtít kupovat, nicméně faktem je, že podobný systém monitorování řidiče za stejným účelem vyvíjí i ostatní automobilky a v budoucnu se mu nevyhneme.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama