Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Volvo dá omezovač na 180 km/h, bezpečnost především

5.3.2019, Milan Šurkala, aktualita
Volvo je známo vysokou bezpečností svých vozů a chce tento koncept posunout ještě dál. Hlásá, že v budoucnu se už v jeho vozech nikdo nezabije, čemuž má dopomoci i omezovač na netradičních 180 km/h.
Automobily značky Volvo byly vždy synonymem vysoké bezpečnosti. Automobilka tak do svých vozů už dlouhou dobu montuje systémy automatického brzdění před překážkou a dokonce hlásá, že od příštího roku se v jejích nových vozech už nikdo nezabije. To je dosti odvážné tvrzení. Jedním z prostředků, jak toho dosáhnout, je i plán na instalaci omezovače na mnohem nižší rychlost, než je zvykem. Např. u evropských aut je poměrně časté mít omezovač na rychlost 250 km/h, byť je obvykle možnost si ho nechat deaktivovat. Volvo bude ale o něco radikálnější a zastaví svůj rozlet už na 180 km/h.
 
Automobily Volvo
 
Zástupci automobilky tvrdí, že větší rychlost stejně nikdo nepotřebuje a akorát zvyšuje riziko nehody s vážnými následky, a i kdyby to mělo zachránit jen jeden jediný život, stojí to za to. Podle americké NHTSA totiž vysoká rychlost stojí za 25 % smrtelných úrazů v autech. Volvo má být dle automobilky vůz, který si jeho majitelé cení za jeho bezpečí a ochranu toho, co je v životě důležité a ne pro závodníky.
 
Od poloviny roku 2020 tak budou mít všechny nově vyrobené vozy značky Volvo omezovač na 180 km/h, což znamená, že půjdou do prodeje jako modelový ročník 2021.Navíc nebude možné jej deaktivovat na přání, jedinou výjimkou mohou být speciální automobily, jako jsou ta policejní a podobně. Připomeňme ještě, že limit na 180 km/h je sice u automobilů zejména u nás netradiční, nicméně to neplatí celosvětově. Např. v Japonsku je omezovač na rychlost 180 km/h vynucován dokonce zákonem.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama