Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Vlajková loď Nokia 8 ukázala nejen svou podobu

18.7.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Napjatě očekávaný smartphone Nokia 8 se objevil na kvalitním renderu z důvěryhodného zdroje. Navíc jsme se dozvěděli také předpokládané datum uvedení na trh a zopakovali si už delší dobu známou výbavu.
Společnost HMD Global představila letos už tři smartphony Nokia s Androidem, které spojuje dostupná cena. Jak ovšem víme, dočkáme se brzy také vlajkové lodi. Dosud jsme o ní psali jako o Nokii 9, ale podle nejnovějších informací by měla nést název Nokia 8. Není vyloučeno, že se výrobce rozhodl pro tuto změnu na poslední chvíli, každopádně se o jejím důvodu můžeme jen dohadovat. Možná si tak nechává prostor pro ještě vybavenější model, který by mohl spatřit světlo světa někdy v budoucnu. Na představení Nokie 8 bychom neměli už dlouho čekat., hovoří se totiž o datu 31. července 2017. Brzkému odhalení nasvědčuje také americká databáze FCC, kde se telefon nedávno objevil pod interním označením TA-1012.
 
Design nové vlajková lodi s logem Nokia jsme mohli vidět už na něolika nákresech, v uniklém videu i na fotografiích, kde se smartphone objevil v maskovacím obalu. Novinář Evan Blass, vystupující na Twitteru pod přezdívkou @Evleaks, nám však tento týden přinesl dosud nejpřesnější a nejkvalitnější podobu Nokie 8. Mělo by se jednat o oficiální produktové rendery, které zobrazují smartphone v tmavě modré barvě, na pultech obchodů se má však objevit minimálně ve čtyřech barevných variantách.

 
Na přední straně si můžeme všimnout, že displej zasahuje až k okrajům, výrobci se tak povedlo prakticky eliminovat boční rámečky. Také bylo použito 2.5D krycí sklo, které které je výrazně zahnuté, samotný displej by však měl být rovný. Po displejem potom můžeme vidět domovské tlačítko, kde je nejspíě integrována také čtečka otisků prstů, obklopené dvojicí senzorových kláves. Z renderů není těžké odhadnout, že má Nokia 8 tělo z broušeného kovu. Na zadní straně nelze přehlédnou výrazný modul fotoaparátu, který potvrzuje použití duálních snímačů a optiky Zeiss.
 
Konkrétní technické parametry zdroj nezmiňuje, můžeme ovšem čerpat například z bechmarků. Podle nich bude mít Nokia 8 ve výbavě 5,3" displej s 2K rozlišením, osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 835 taktovaný na 2,45 GHz, 4GB RAM a 64GB vnitřní úložiště. Dříve se sice objevovaly zmínky o variantě se 6GB operační pamětí, ale ta byla patrně buď zrušena, nebo se objeví jen na některých trzích (např. na čínském). Model určený pro Evropu by měl disponovat funkcionalitou Dual SIM, chybět jistě nebude ani operační systém Android 7.1.1 Nougat a příslib aktualizace na Android O. Objevila se také údajná cena v severských zemích – 589 eur, v přepočtu asi 15 400 Kč. Nesmíme však zapomenout, že ve Skandinávii bývají ceny telefonů často vyšší než ve zbytku Evropy.
 
reklama