Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Samsung Omnia SHG-i900

3.12.2008, Pavel Koza, recenze
Pokud by platila úměra, že čím je zařízení horší, tím více je na něj potřeba upozornit formou reklamy, po elegánovi z dílny Samsungu pojmenovaném jako Samsung Omnia SGH-i900 by neštěkl ani pes.

Zařízení jako telefon


Jednou z vlastností, které zvládá Omnie téměř bez problémů, je telefonování. K tomu je v zařízení integrovaný čtyřpásmový GSM/GPRS/EDGE modul pro hlas a základní data pracující na frekvencích 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz a HSDPA modul pracující pouze na frekvenci 2100 MHz, díky kterému jste (v sítích, které to umožňují) schopni stahovat data rychlostí až 7,2 Mbps. K dispozici je i několika ovládacích aplikací, ale takové propracovanosti jako u Diamonda nedosahují.




Někomu zavolat je snadné. Buď máme dotyčnou osobu uloženou v některém z pluginů jako oblíbenou a pak stačí jednou tapnout na její fotografii nebo jméno a máme hotovo. Nebo je jednoduše uložená v kontaktech, potom musíme vyvolat aplikaci Telefonní seznam a vybrat ji ze seznamu. Pro rychlý přesun abecedou slouží abecední lišta vpravo, k dispozici je i filtrování podle umístění (SIM, Telefon), podle jména (Jméno, Společnost, Kategorie), nebo prosté vyhledávání, kdy stačí zadat část jména a vyfiltrují se odpovídající záznamy. Bohužel podobně jako Diamond hledá i Omnia zadávaný řetězec pouze na začátku slov, a tak je hledání trochu omezeno. Tapnutím na nalezené jméno zobrazíte podrobnosti o daném kontaktu a výběrem odpovídajícího tlačítka můžete začít telefonovat na mobil, do práce, domů, nebo mu můžete poslat zprávu. Poslední možností pro vytočení čísla je klasická aplikace Telefon, kde na numerické klávesnici zadáme jednoduše číslo. Číslice jsou příjemně velké a tak není problém vytočit číslo jednou rukou. Již během zadávání se opět začne filtrovat seznam nejen klasických uložených kontaktů, ale i seznam posledních volaných nebo volajících čísel. Seznam hovorů (nazvaný jako Protokol hovorů) si rovněž můžeme zobrazit i samostatně jako extra aplikaci, kde je možné hovory dále filtrovat a třídit podle typu, času, jména nebo frekvence.




Hotovo, číslo se právě začalo vytáčet. Jako první se bezprostředně poté zablokuje displej a všechna tlačítka vyjma tlačítka pro ukončení hovoru. Je to z důvodu ochrany proti nechtěným událostem, pokud máte telefon u ucha. Jakmile je hovor spojen, můžete pomocí šestice tlačítek rychle provést několik operací, mimo jiné zapnout nebo vypnout hlasitý odposlech, zapnout nebo vypnout mikrofon, přidržet hovor, vytvořit předvyplněnou poznámku, zobrazit telefonní seznam nebo hovor ukončit. Poslední volba schovaná v textové nabídce umožní klasický hovor přepnout na videohovor. Naopak když někdo volá vám, objeví se pouze standardní upozornění Windows Mobile na příchozí hovor se jménem, číslem a případně fotografií volajícího. Zajímavá je i možnost nastavit si různý typ rytmických vibrací jako upozornění na příchozí hovor a jejich intenzitu.




Když zařízení podporuje 3G data a má i malou kamerku na přední straně zařízení, dá se předpokládat, že bude umět i videohovory. V případě Omnie to platí na 100 procent, ale z důvodu chybějícího druhého telefonu s 3G jsem to nezkoušel, takže jen popíšu, jak to vypadá. Po vytočení čísla se objeví speciální obrazovka pro videovolání s dvěma obdélníky pro zobrazení videa (spodní je pro vlastní video, horní pro druhou stranu) a několik tlačítek pro ovládání.

Zatímco klasické SMSky jsou plně v režii operačního systému a aplikací Microsoftu, pro MMSky je na zařízení vlastní, propracované řešení nazvané Samsung MMS. Umí jak klasické dovednosti typu nastavení priority, konec platnosti, čas doručení, oznámení o doručení / přečtení nebo nastavení několika různých profilů, tak i lehce nadstandardní drobnosti jako skrytí adresy, odmítnutí zprávy od neznámého odesílatele nebo zakázání reklamních zpráv. Osobně MMSky nepoužívám, ale zkušební zprávy chodily bez problémů, takže v této oblasti žádný problém nebyl.

Stejně jako většina ostatních zařízení nabízí i Omnie rychlá data v síti 3G (případně GPRS/EDGE), takže se pohodlně dá použít jako modem pro notebook a stolní počítač. Testoval jsem připojení přes USB i Bluetooth a spojení bylo stabilní i při několikahodinovém používání. Zkoušel jsem i streamované video, ale jelikož jsem doma v místě pokrytí pouhým UMTS, moc plynulé o nebylo.




Zbytek už jsou drobnosti. Praktická je automatická konfigurace služeb po vložení nové SIM karty (někdy je ale nutný nijak nevynucovaný restart). Správce SIM karet na Omnii v klasické podobě chybí, jeho funkci nahrazuje již zmiňovaný Telefonní seznam. Naopak SIM Toolkit, využívaný nejen bankovními aplikacemi, je na zařízení v klasické formě k dispozici a funguje bez problémů.




A tím je telefonní modul popsán komplet. V porovnání se sadou aplikací na zařízeních od HTC sice nepůsobí tak impozantně, ale funguje. Hlasitost reproduktoru je dostatečná a pokud není, můžete si ji upravit. Stejně tak odezvy a reakce jsou velmi rychlé a za celou dobu používání jsem neměl ani problémy s ovládáním, ani se zmeškanými hovory či podobnými nepříjemnostmi, které občas uživatele trápí.
reklama