Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC HD mini

5.5.2010, Pavel Koza, recenze
Na krabičce zařízení je grafika zobrazující obrys špičkového zařízení HD2 kolem detailní fotografie HTC HD mini spolu se šipkami, které zdůrazňují, jak výrazně je tento nový přístroj menší. Změna velikosti s sebou přinesla i změny některých parametrů.

Zařízení jako prostředek pro komunikaci


Pro komunikaci s příslušenstvím i s dalšími zařízeními slouží Bluetooth modul 2.1 s podporou EDR i A2DP. Podobně jako starší modely nabízí vlastního, opět však vylepšeného grafického správce připojení ovládaného bez problémů prsty. Na třech záložkách je k dispozici nastavení Bluetooth, seznam spárovaných zařízení a některé nástroje jako je podpora pro Bluetooth tisk, správce připojení, nástroj pro výměnu elektronických vizitek či prostředek pro posílání různých objektů (emailů, vyzvánění, poznámek, obrázků...) na jiná zařízení. Vyzkoušel jsem takové klasické věci jako je posílání souborů, připojení Bluetooth sluchátka nebo ActiveSync přes Bluetooth a všechny tyto činnosti fungovaly bez problémů. Podle diskuzí by mohly být problémy s některými handsfree sadami v autech, ale to už bohužel nevyzkouším.



Ani na rychlé připojení přes WiFi se nezapomnělo. V zařízení je integrovaný modul IEEE 802.11 b/g s maximální přenosovou rychlostí 54 Mbps, ke kterému HTC přibalilo zbrusu nový ovládací a informační panel plně v Manila stylu. Pro lepší úsporu energie je k dispozici možnost zapnout úsporný režim WiFi rádia. Zařízení podporuje všechny typy ověření včetně WPA2 a WPA2-PSK nebo šifrování TKIP a AES, a pokud jsem se během testováním připojil k některému otevřenému nebo chráněnému přístupovému bodu, všechno bylo funkční. Potěší nové, plně do Manila stylu oblečené ovládání WiFi modulu a informací o připojení.



Pro přenos velkých souborů nebo pro synchronizaci se stolním počítačem je asi nejpohodlnější připojení kabelem. K tomu se využívá microUSB konektor umístěný na dolní straně zařízení. Po připojení ke stolnímu počítači můžeme komunikovat buď v režimu ActiveSync a klasicky synchronizovat data a přesouvat soubory, nebo můžeme připojit microSD kartu jako velkokapacitní zařízení (Mass Storage) a přesouvat data rychleji než v prvním případě. Testovací 100 MB velký RAR soubor se kopíroval na kartu průměrných 50 vteřin v režimu ActiveSync a vynikajících 13 vteřin v režimu Mass Storage. A jako poslední je k dispozici klasické sdílení internetu přes USB. Ani tentokrát nechybí praktická utilitka pro výběr mezi typem připojení při každém zapojení USB kabelu do zařízení, která vám šetří čas i nervy.

Hardwarové schopnosti jsou jedna věc, softwarové vybavení věc druhá. Na zařízení je samozřejmě spousta programů, s jejichž pomocí můžete komunikovat se světem. Některé, jako například email, Live Messenger nebo mobilní Internet Explorer, jsou standardní součástí Windows Mobile a proto se jim moc nebudu věnovat, zaměřím se na ty ostatní. Jako první zmíním mobilní Operu 9.7, což je celkem schopný webový prohlížeč s podporou JavaScriptu (Flash nebyl v této verzi implementován) a pokud vám to nestačí, můžete si nainstalovat Operu Mobile 10. Po letech čekání je k dispozici konečně použitelný prohlížeč srovnatelný s konkurencí pro jiné platformy a k jeho velmi dobrému ovládání slouží (u verze 9.7) podpora multitouch pro zvětšování a zmenšování zobrazení.



Příznivci Facebooku mají na výběr hned dva způsoby, jak se dostat k informacím z této velmi populární společenské sítě. Buď jednodušší, do systému Sense integrované základní funkce jako je seznam kontaktů a poslední statusy nebo sofistikovanější aplikaci od Microsoftu, který je na zařízení předinstalován a dostupný hned od začátku. Doporučuji ale stáhnout si rovnou novější verzi, která mimo jiného podporuje plnohodnotné čtení a vkládání komentářů, možnost označení příspěvků tlačítkem "Líbí se mi" nebo nabízí subjektivně vyšší rychlost a stabilitu. Naopak příznivci sítě Twitter to mají jednodušší, protože je k dispozici velmi dobrý klient HTC Peep integrovaný přímo do HTC Sense, o kterém jsem psal podrobně v předchozích kapitolách.



Stejně jako asi na všech nových zařízeních se systémem Windows Mobile 6.5 je i na HD mini dvojice klientů pro webové služby z dílny Microsoftu. Tedy přesně řečeno je na zařízení odkaz ke stažení nejnovější verze klienta, což je vzhledem k celkem rychlému vývoji obou služeb asi vhodné řešení. Služba Microsoft My Phone (o které jsem psal před časem) slouží k zálohování informací z paměti telefonu (kontakty, kalendář, úkoly, textové zprávy, hudba, fotografie, videa a jiné dokumenty) a jejich následné správě či v omezené míře i sdílení. Druhou službou je Windows Marketplace, což je přímo ze zařízení přístupný elektronický obchod, kde si můžete (nebo časem budete moci) stáhnout nebo koupit různé aplikace, kterými své zařízení vylepšíte.



Na zařízení nechybí ani aplikace jako čtečka RSS kanálů nazvaná RSS Hub nebo velmi povedený klient pro vyhledávání a přehrávání videí na YouTube z dílny HTC.
reklama