Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

V nadstavbě MIUI byly objeveny vážné bezpečnostní chyby

13.8.2017, Jáchym Šlik, aktualita
V nadstavbě MIUI našli odborníci několik poměrně závažných chyb, které se týkají odinstalace bezpečnostního softwaru a neoprávněného přenosu dat. Xiaomi se ovšem brání a se závěry zprávy nesouhlasí.
Bezpečnostní skandály se čínským výrobcům smartphonů nevyhýbají a společnost Xiaomi bohužel není výjimkou. Uživatelská nadstavba MIUI od Xiaomi je mezi řadou uživatelů velmi oblíbená, a to především díky své funkční i designové odlišnosti od čistého Androidu. Právě velké úpravy, kvůli kterým někteří dokonce MIUI považují za samostatný operační systém založený na Androidu, však mohou v určitých případech představovat nevýhodu. Vývojáři si musejí více hlídat, zda jejich software neobsahuje chyby. MIUI sice obsahuje řadu nadstandardních bezpečnostních funkcí, odborníci ze společnosti eScan zabývající se softwarovou bezpečností, však našli také poměrně závažné problémy. První větší slabostí je možnost obejít administrátorské heslo při odinstalovávání bezpečnostních aplikací. Například zloděj by se tak pohodlně zbavil nástroje, který by uživateli mohl pomoci dohledat smartphone.

Xiaomi Redmi Note 4
 
Druhý zjištěný problém se týká aplikace Mi Mover, která slouží pro přesun obsahu z předchozího telefonu do nového. K zahájení přenosu není podle zprávy od eScan potřeba znát heslo či jiné potvrzení, což znamená další bezpečnostní riziko. Teoreticky je totiž možné, aby někdo využil nepozornosti a pohodlně si přenesl cizí kontakty, zprávy, fotografie, videa, dokumenty, aplikace a další soubory do svého smartphonu. Ke zjištění společnosti eScan se vyjádřilo samotné Xiaomi, které se závěry nesouhlasí. Aplikace Mi Mover podle čínského výrobce vyžaduje heslo a navíc je nejprve nutné odemknout telefon pomocí kódu PIN, gesta či otisku prstu, a to znamená další úroveň ochrany.
 


reklama