www.svetmobilne.cz
>
>

Toyota uvede solid-state baterie už v roce 2020

Toyota uvede solid-state baterie už v roce 2020
, , aktualita
Automobilka Toyota výrazně zrychlí tempo uvádění elektrifikovaných aut. Pětimilionový plán uspíšila o 5 let a především se mnohem dříve dočkáme solid-state akumulátorů. Ty by se měly představit už příští rok.
K oblíbeným
reklama
Ať se nám to líbí nebo ne, doba elektromobilů začala a automobilky se předhání v tom, která jich bude mít co nejvíce s co nejlepšími vlastnostmi za co nejvýhodnější cenu pro zákazníka i automobilku. Toyota chtěla prodávat 5,5 milionu elektrifikovaných aut v roce 2030, nicméně tento cíl výrazně uspíšila a nyní je plánován už na rok 2025. Zatímco dosud prosazovala především hybridní vozy,  hodlá se nově více soustředit i na elektromobily a před pár dny tak ukázala koncept 6 elektrických vozů pro blízkou budoucnost. Stěžejním trhem je zde logicky Čína, která je do elektromobilů totálně zblázněná, jde o zdaleka největší trh s elektromobily a jinými elektrickými dopravními prostředky.
 
Toyota EV koncepty
 
Mnohem zajímavější je ale pokrok v solid-state akumulátorech. Ty byly původně plánovány na rok 2022 (a většina společností tvrdila, že se masově neobjeví dříve než koncem 20. let), nicméně automobilka si je docela sebevědomá a tvrdí, že by se jí to mohlo podařit už v přístím roce před Olympijskými hrami v Tokiu. To alespoň trvdí šéf vývoje Shigeki Terashi. Výhodou solid-state baterií je především to, že nemají tekutý elektrolyt jako běžné Li-Ion články, ale pevný. Díky tomu jsou výrazně odolnější a neměly by hořet. Důležité téma bezpečnosti by tedy bylo vyřešeno a elektromobily by tak mohly být výrazně bezpečnějšími vozidly než klasická spalovací auta.
 
Další výhodou by mohla být větší energetická hustota, akumulátory by tak mohly být o něco menší nebo lehčí (případně oboje, to teprve uvidíme, kterou hustotu se podaří automobilce snížit). Vozy by tak opět mohly mít o něco delší dojezd. Ačkoli solid-state akumulátory měly obvykle problém v pomalém nabíjení, Toyota slibuje opak, a tedy nabíjení v řádu minut. Připomeňme ještě, že Toyota oznámila joint venture se společností Panasonic, která je obrovským výrobcem baterií a vyrábí články i pro elektromobily Tesla. Toyota rovněž začala na vývoji elektromobilů spolupracovat se značkou Subaru.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung Galaxy A (2020) přinese až 108MPx fotoaparát Samsung Galaxy A (2020) přinese až 108MPx fotoaparát
Samsung si pro příští rok chystá aktualizaci velmi úspěšné řady Galaxy A. Vlajková loď by si tentokrát měla odnést dokonce snímač s neuvěřitelným rozlišením 108 MPx, který byl vyvinut původně pro Xiaomi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Bugatti Centodieci: nástupce EB110 má 1600 koní Bugatti Centodieci: nástupce EB110 má 1600 koní
Na oslavu 110 let existence automobilky Bugatti a připomenutí legendárního modelu EB110 vyrobí automobilka limitovanou sérií vozů Centodieci. Připravte se na výkon 1600 koní a cenu 8 milionů EUR.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Surface Pro 6 a Book 2 po updatu běží jen na 400 MHz Surface Pro 6 a Book 2 po updatu běží jen na 400 MHz
Chybné aktualizace se nevyhýbají žádnému výrobci a tentokrát se to povedlo Microsoftu. Jeho mobilní zařízení Surface Book 2 a Surface Pro 6 totiž po aktualizaci velmi často padají do throttlingu CPU, které pak běží jen na frekvenci 400 MHz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Motorola One Action s netradiční 117° kamerkou Motorola One Action s netradiční 117° kamerkou
Motorola představila nový smartphone One Action. Jak už název napovídá, je určen pro akční zákazníky. Důvodem je zde širokoúhlý fotoaparát se 117° záznamem s otočeným senzorem pro pohodlné natáčení.
17.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Evolveo přichází s chytrým náramkem FitBand B5 Evolveo přichází s chytrým náramkem FitBand B5
Evolveo si přichystalo nový chytrý náramek FitBand B5, který vstupuje na český trh. Tento model má barevný OLED displej, aktivní GPS modul a překvapivě slušnou výdrž 120mAh Li-Pol akumulátoru.
17.8.2019, aktualita, Milan Šurkala