www.svetmobilne.cz
>
>

Toyota uvede solid-state baterie už v roce 2020

Toyota uvede solid-state baterie už v roce 2020
, , aktualita
Automobilka Toyota výrazně zrychlí tempo uvádění elektrifikovaných aut. Pětimilionový plán uspíšila o 5 let a především se mnohem dříve dočkáme solid-state akumulátorů. Ty by se měly představit už příští rok.
K oblíbeným
reklama
Ať se nám to líbí nebo ne, doba elektromobilů začala a automobilky se předhání v tom, která jich bude mít co nejvíce s co nejlepšími vlastnostmi za co nejvýhodnější cenu pro zákazníka i automobilku. Toyota chtěla prodávat 5,5 milionu elektrifikovaných aut v roce 2030, nicméně tento cíl výrazně uspíšila a nyní je plánován už na rok 2025. Zatímco dosud prosazovala především hybridní vozy,  hodlá se nově více soustředit i na elektromobily a před pár dny tak ukázala koncept 6 elektrických vozů pro blízkou budoucnost. Stěžejním trhem je zde logicky Čína, která je do elektromobilů totálně zblázněná, jde o zdaleka největší trh s elektromobily a jinými elektrickými dopravními prostředky.
 
Toyota EV koncepty
 
Mnohem zajímavější je ale pokrok v solid-state akumulátorech. Ty byly původně plánovány na rok 2022 (a většina společností tvrdila, že se masově neobjeví dříve než koncem 20. let), nicméně automobilka si je docela sebevědomá a tvrdí, že by se jí to mohlo podařit už v přístím roce před Olympijskými hrami v Tokiu. To alespoň trvdí šéf vývoje Shigeki Terashi. Výhodou solid-state baterií je především to, že nemají tekutý elektrolyt jako běžné Li-Ion články, ale pevný. Díky tomu jsou výrazně odolnější a neměly by hořet. Důležité téma bezpečnosti by tedy bylo vyřešeno a elektromobily by tak mohly být výrazně bezpečnějšími vozidly než klasická spalovací auta.
 
Další výhodou by mohla být větší energetická hustota, akumulátory by tak mohly být o něco menší nebo lehčí (případně oboje, to teprve uvidíme, kterou hustotu se podaří automobilce snížit). Vozy by tak opět mohly mít o něco delší dojezd. Ačkoli solid-state akumulátory měly obvykle problém v pomalém nabíjení, Toyota slibuje opak, a tedy nabíjení v řádu minut. Připomeňme ještě, že Toyota oznámila joint venture se společností Panasonic, která je obrovským výrobcem baterií a vyrábí články i pro elektromobily Tesla. Toyota rovněž začala na vývoji elektromobilů spolupracovat se značkou Subaru.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu
Samsung představil spoustu novinek a jsou mezi nimi i nové chytré hodinky Galaxy Watch 3. Ty dostávají detekci pádu i rozšířenou sadu zdravotních aplikací. Umí monitorovat množství kyslíku v krvi a další užitečné parametry.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+ Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+
Dalšími novinkami z dílen společnosti Samsung jsou dva nové tablety Galaxy Tab S7 a S7+. Mají design s tenkými rámečky a k dispozici budou s úhlopříčkami 11" a 12,4". Tím chtějí konkurovat iPadům Pro.
6.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G
Dlouho očekávané vlajkové lodě Samsungu, modely Galaxy Note 20 a Note 20 Ultra, jsou zde. Přináší velké displeje, podporu dotykového pera S Pen, nezapomnělo se ani na podporu 5G sítí a velmi vysoký výkon.
5.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii
Prodeje tabletů dlouhodobě klesají, ale koronavirová pandemie tomu učinila přítrž. Prodeje těchto zařízení totiž meziročně výrazně stouply, neboť jde o užitečné podmínky pro online výuku a pro využití při práci z domu.
4.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon
Google dnes představil nový levnější telefon Pixel 4a. Jde o ořezanou verzi se slabšími specifikacemi, které stojí za jeho příznivější cenou. Máme tu 6 GB RAM, 128GB úložiště a 5,8" displej typu OLED s Full HD+ rozlišením.
3.8.2020, aktualita, Milan Šurkala