Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Toyota uvádí praktičtější 2. generaci vodíkových trucků

1.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Toyota před rokem spustila provoz první generace vodíkových nákladních vozů v Los Angeles. Nyní přichází s druhou generací, která má být zaměřena na lepší komerční použitelnost těchto vozů. Zvyšuje např. dojezd i prostornost.
Koncem loňského roku automobilka Toyota veřejnosti představila vodíkové trucky Project Portal (Alpha) které nicméně už od dubna 2017 jezdily mezi přístavem v Los Angeles a železničními překladišti v Long Beach. Tato auta za více než rok najela téměř 10 tisíc mil (16 tisíc km) a Toyota tak už má nějaké ty zkušenosti, na jejichž základě nyní postavila druhou generaci Project Portal 2.0 (Beta).
 
Vodíkový truck Toyota Project Portal 2.0
 
Nová verze staví na základu té předchozí, má tedy i nadále výkon okolo 500 kW, točivý moment téměř 1800 Nm, 12kWh baterii a může vážit až 80 tisíc liber (přes 36 tun). Toyota však zvětšila vodíkové nádrže, díky čemuž se prodloužil dojezd o polovinu ze 320 na nynějších 480 kilometrů. I přesto bylo ale jejich rozmístění natolik dobře pozměněno, že druhým hlavním rozdílem je paradoxně více místa v kabině pro řidiče, a to vše se podařilo dosáhnout i bez toho, aniž by výrobce natahoval rozvor kol a tím omezil schopnosti manévrování.
 
Toyota by byla ráda, kdyby v přístavech u Long Beach a Los Angeles v budoucnu byly jen automobily neprodukující CO2. Prozatím se v této oblasti pohybuje přes 16 tisíc nákladních aut se spalovacími motory a předpokládá se, že do roku 2030 jejich počet vzroste na dvojnásobek. Pokud půjde i nadále o naftová vozidla, hrozí nárůst množství karcinogenů v ovzduší stejně jako nebezpečných pevných částic a dalších škodlivých látek.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama