Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Toyota dává 500 mil. USD do Uberu a společné platformy

30.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka Toyota investuje 500 milionů USD do Uberu a také znatelně tak rozšíří již existující spolupráci mezi těmito dvěma společnostmi. Výsledkem bude platforma pro "taxislužbu" využívající autonomního řízení obou společnosti.
Automobilka Toyota Motor Corporation (TMC) a Uber chtějí prohloubit svou spolupráci na poli autonomních aut a taxislužby, pokud služby Uberu budeme za takové považovat (ta se považuje spíše za spolujízdu, ride-sharing). Výsledkem spolupráce bude to, že Uber poskytne technologie pro autonomní řízení, Toyota zas dodá automobily Sienna Minivan.
 
Toyota Sienna Minivan
 
Automobilka Toyota se tak chce trochu odvrátit od toho, že je výrobcem automobilů, ale chce nabízet také dopravní služby podobně jako i spousta dalších automobilek, které v ride-sharingu a car-sharingu vidí budoucnost dopravy. Posledně to byl např. Volkswagen, který oznámil iniciativu We Share. Toyota a Uber nazývají svůj projekt "Autono-MaaS" (Autonomous-Mobility as a Service). Přestože  v projektu spolupracuje Toyota a Uber, vozidla budou ve skutečnosti vlastněna a spravována jinou společností (ostatně ani dnes Uber obvykle nevlastní vozidla řidičů, kteří pro něj jezdí).
 
Toyota také zabuduje platformu Mobility Services Platform (MSPF) pro vytvoření infrastruktury vzájemně propojených komunikujících vozidel. Ta budou navíc využívat nejen autonomních technologií Uberu, ale nezávisle také systém Guardian od Toyoty. Rozjetí projektu si vyžádá ještě dost času, hovoří se až o roce 2021. Současně také hodlá do Uberu investovat 500 milionů dolarů, nyní se čeká na schválení investice od regulačních úřadů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama