Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují

21.7.2021, Milan Šurkala, aktualita
Vypadá to, že velmi dlouho očekávaný elektrický truck Tesla Semi se přeci jen začne už brzy vyrábět. Přípravy na výrobu jsou v závěrečné fázi a vozu bychom se tak mohli dočkat už v následujících měsících.
Elektrický truck Tesla Semi byl představen už v roce 2017, ale počátek výroby se pořád odkládal. Původně se hovořilo o roce 2019, ale to se ani zdaleka nepodařilo splnit. Vše však napovídá tomu, že by čekání mohlo být už u konce. Podle zákulisních informací je už výrobní linka připravena a prochází posledních testováním a odstraňováním případných zbývajících nedostatků.
 
Tesla Semi
 
Začátek produkce má být údajně zahájen v nové budově i nevadské Gigafactory, přičemž se letos počítá s produkcí pěti vozů týdně a ty mají sloužit primárně pro Teslu samotnou (až později dojde na uspokojení objednávek jiných). Hlavní výrobní linkou by ale měla být nová továrna v Austinu v Texasu, kde se má vyrábět i Cybertruck.
 
Tesla Semi má být k dispozici ve dvou verzích. Základní má stát 150 tisíc USD a mít dojezd 300 mil (cca 480 km), druhá pak vyjde na 180 tisíc USD a dojezd se má prodloužit až na 500 mil (cca 800 km). Plně naložená má zrychlit z 0 na 60 mph (96 km/h) za 20 sekund, samotný truck to ale zvládne za 5 sekund, což je na úrovni sportovních vozů. Počítá se také s posílením nabíjecí infrastruktury a stavbou Megachargerů. Semi má mít totiž pro své rychlé nabíjení jiný nabíjecí port. Hovoří se o tom, že tyto nabíječky by měly zvládnout nabíjecí výkon až 1 MW. Takový výkon pochopitelně nepůjde přímo ze sítě, protože nabíječka si bude pomáhat vlastním akumulátorem.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama