Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla se stala nejhodnotnější automobilkou, překonala i Toyotu

2.7.2020, Milan Šurkala, aktualita
Kolem Tesly se toho děje hodně a nyní tu máme zajímavou zprávu, že hodnota společnosti překonala všechny ostatní automobilky. Tesla totiž hodnotou svých akcií pokořila dokonce i obrovskou Toyotu.
Před 10 lety by asi moc lidí nečekalo, že se Tesla vyhoupne až tak vysoko jako dnes. Především jde o hodnotu akcií společnosti, které jsou nyní za $1120 (rekordně se dostala až na $1134), což znamená, že celá společnost má hodnotu 207,55 mld. USD. Tímto překonala dokonce i takového giganta, jakým byla dosud první Toyota. V jejím případě jde o 22,11 bilionů japonských jenů, což odpovídá 205,6 mld. USD. Hodnota akcií Tesly je považována za výrazně nadhodnocenou, ostatně automobilka vyrábí jen okolo 100 tisíc vozů za čtvrtletí, zatímco Toyota za stejné období zvládne okolo 2,4 milionu a také její příjmy jsou v desetinásobcích proti tomu, co zvládá Tesla.
 
Elon Musk
 
Pro zajímavost, v roce 2010 šla Tesla na trh s akcií za $19,2, takže kdo tehdy investoval, měl by dnes akcie s 58,3× vyšší hodnotou. Jen za poslední týden stoupla cena akcií o 17 %. Zajímavé je i to, o kolik Tesla (s Toyotou) překonávají další velké automobilové výrobce. Takový Volkswagen má nyní hodnotu "pouhých" 80 mld. USD, Honda je na 46,3 mld. USD, Daimler (Mercedes-Benz) 43,9 mld. USD a např. Ford je dokonce jen na 23,8 mld. USD. Přesně tutéž hodnotu (23,8 mld. USD) má překvapivě i startup Nikola, který teprve začíná s výrobou vodíkových a elektrických aut (zejména užitkových).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama