Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla: nejhodnotnější americká automobilka všech dob

9.1.2020, Milan Šurkala, aktualita
Automobilce Tesla mnozí předpovídají brzký krach, který ale ne a ne přijít. Shorteři, odvěcí nepřátelé úspěchu Tesly, tak nyní asi hodně pláčou. Automobilce se totiž podařilo překonat všechny historické rekordy mezi americkými výrobci aut.
Tesla je mnohými nenáviděna, ale i milována. Ti první mají nyní ještě více důvodů ke smutku. Akcionáři, kteří si vsadili na pokles akcií, přicházejí o své jmění, a ti, kteří předpovídali automobilce brzký krach, se ho stále nemohou dočkat. Tesla totiž začíná plnit své sliby ve splňování termínů, trhá prodejní rekordy a hodnota akcií stoupá tam, kde by to jen málokdo předpokládal. Hodnota akcií je nyní $487 (byla až $498), což je částka, která je více než 2,5krát vyšší proti velkému květnovému propadu. Hodnota společnosti tak vzrostla na zhruba 85 mld. USD, čímž stále relativně malá Tesla stala nejhodnotnější americkou automobilkou. Ne jen dnes, ale v celé historii automobilismu.
 
Tesla logo
 
Překonala tak i historický rekord Fordu, který činil 80,8 mld. USD z roku 1999. Poznamenejme, že hodnota Fordu je nyní 37,7 mld. USD, General Motors je na 52,1 mld. USD. Tesla totiž rozjela výrobu Modelu 3 v Číně v termínu a už i dodala první vozy, také splnila plán na rok 2019, kdy chtěla dodat alespoň 360 tisíc vozů. Není divu, že akcionáři začínají mít v automobilku mnohem větší důvěru než v minulosti, kdy byla Tesla nejvíce shortovanou akcií na trhu (sázka na pokles).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama