Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla splnila cíl, dodala přes 360 tisíc vozů za rok 2019

4.1.2020, Milan Šurkala, aktualita
Ačkoli tomu mnozí nevěřili, Tesle se skutečně podařilo splnit plán a za rok 2019 dodala více než slíbených 360 tisíc vozů. Akcie společnosti nadále rostou a nepřející mají stále méně naděje, že to Tesla nezvládne.
Automobilka Tesla je velmi kontroverzním tématem, mnozí ji milují nebo nenávidí, ale jen málokdo má neutrální postoj. Tentokrát budou mít úsměv na tváři ti, kteří Tesle přejí a nikoli naopak. Společnost totiž plánovala, že v roce 2019 dodá 360 až 400 tisíc vozů, což mnozí považovali za naprosto nereálné, a že půjde o další slib, který Elonu Muskovi nevyjde. Faktem nicméně je, že toto je jedna z mála věcí, která se mu opravdu podařila, podobně jako rozjetí výroby v čínské továrně ještě před koncem roku 2019. Ta prozatím vyrobila zhruba 1000 vozů, které už dodává prvním majitelům. A už také začala snižovat ceny vozů vyrobených v Číně.
 
Tesla Model 3
 
Tesla za rok 2019 dodala 367.500 vozů, přičemž dodávkami se zde myslí to, že je vyřízeno všechno papírování a majitel jezdí se svým vozem. Dosaženo bylo spíše spodního konce rozsahu, ale i to se počítá. Z tohoto množství byla značná část dosažena v posledním čtvrtletí, a to 112 tisíc vozů (30,5 %), přičemž 19.450 kusů z tohoto množství dělaly Modely S a X, zbývajících 92.550 kusů tvořil Model 3. Celkově je to zhruba o 50 % více vozidel než v loňském roce, kdy automobilka dodala 245.240 vozů. Výsledkem je i rychle stoupající hodnota akcií automobilky, která je nyní $443. Před půl rokem byla na polovině.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama