Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla Model Y výrazně zlevnila na 1,04 mil. Kč, je levnější než Model 3

29.1.2024, Milan Šurkala, aktualita
Tesla Model Y výrazně zlevnila na 1,04 mil. Kč, je levnější než Model 3
Tesla Model Y je extrémně úspěšným autem. Stalo se nejprodávanějším autem na světě ve všech kategoriích. U nás zájemce jistě potěší výrazné zlevnění vozu, který je dokonce levnější než Model 3.
Mnoho lidí tvrdí, že se Tesla potácí v problémech, a proto zlevňuje své vozy. Skutečností je, že jí to pomáhá růst tak rychle, že by jiní mohli závidět. Za rok 2023 dodala 1,81 milionu vozů, čímž překonala už i takové automobilky jako Audi nebo Renault. Došlo to dokonce tak daleko, že Model Y se stal nejprodávanějším autem nejen v Evropě, ale dokonce i celosvětově. To na moc velký nezájem zrovna nevypadá, když se automobilce povedlo prodat (dle JATO) 1,23 milionu těchto vozů, Sama Tesla hovořila o hodnotě přes 1,2 milionu. Pro srovnání, Toyota RAV4 na druhém místě si měla připsat okolo 1,07 milionu a Model Y překonal i tradiční Corollu, která se dostala na 1,01 milionu aut. Elektromobil tak poprvé celosvětově překonal vůz se spalovacím motorem (i když v případě Toyot jde většinou o hybridy).
 
Ale abychom nebyli jen pozitivní, Tesla v nedávné zprávě o finančních výsledcích řekla, že rok 2024 bude právě jedním z těch, kdy bude produkce růst spíše méně než více. Zde připomeňme, že firma má plán růst v průměru o 50 % ročně, což znamená, že je pro ni naprosto v pořádku, pokud to některé roky bude méně, udrží-li to jako dlouhodobý průměr, což se zatím daří. Spolu s dalšími negativními zprávami ohledně počítače Dojo a nejasností, kdy se vlastně z robota Optimus stane komerčně dostupný produkt, to však ve čtvrtek poslalo hodnotu akcií firmy o 12 % dolů. Tesla se totiž chce soustředit na uvedení nového menšího Modelu 2, jehož produkce by měla být zahájena v druhé polovině roku 2025. Takový je plán, otázkou je skutečnost.
 
Pojďme ale zpět k Modelu Y. Toto velmi oblíbené SUV se dočkalo výrazných slev po celém světě a zasáhlo to i Českou republiku. Zde se v roce 2023 prodalo 326 Modelů 3, nicméně Modelů Y bylo 785, který je tak znatelně populárnější než jeho menší bráška. A možná bude ještě populárnější. Základní model se totiž z ceny 1,16 mil. Kč dostal na 1.044.900 Kč a je tak dokonce o 9 tisíc levnější než Model 3. V případě verze Long Range se ceny snížily z 1,35 mil. Kč na 1.234.900 Kč a Performance pak šel s cenou dolů z 1,55 mil. Kč na 1.358.900 Kč. U slabších modelů se tak zlevňovalo o cca 100-110 tisíc, Performance šel dolů dokonce o zhruba 200 tisíc Kč. Ceny Modelu 3 se nemění a stává se tak netradičně dražší variantou.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama