Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Elektromobily v EU porazily diesely, nejprodávanějším autem vůbec je Tesla Model Y

25.1.2024, Milan Šurkala, aktualita
Elektromobily v EU porazily diesely, nejprodávanějším autem vůbec je Tesla Model Y
Především státní pobídky stojí za úspěchem elektromobilů na evropském trhu. Ty se dostaly už tak daleko, že jsou dnes třetím nejčastějším druhem pohonu a překonaly dokonce už i naftové motory.
ACEA vydává zprávu o stavu trhu s vozy na evropském trhu a v rámci Evropské unie dochází k otřesu. Zatímco v roce 2022 byly na 3. pozici naftové motory se 16,4% zastoupením a elektromobily byly až čtvrté s 12,1 % podílem, za loňský rok 2023 se elektromobily už dostaly na 3. místo se 14,6% podílem a dieselová auta se propadla na 4. místo s 13,6 % podílem. Trhu nadále vládnou vozy s benzínovým motorem, jimž se podíle lehce snížil z 36,4 % na 35,3 %, na druhém místě jsou hybridní vozy. U nich se podíl zvyšoval z 22,7 na 25,8 %. S tím, jak se elektromobily zlepšují a zvyšuje se jejich dojezd, klesá také dojezdová úzkost a tíhnutí k plug-in hybridním vozům. Ty jsou konstrukčně složité a vůči elektromobilům nejsou mnohdy ani nějak zásadně levnější, a tak těm klesl podíl z 9,4 na 7,7 %.
 
Nezodpovězenou otázkou ale je, zda by elektromobily překonaly naftové vozy, kdyby se k nim připočítala i dieselová hybridní vozidla, která přece jen mají naftu stále jako primární pohon.
 
Tržní podíl aut v EU
 
Výrazně odlišná je ale situace u nás v ČR. Zde se elektromobilita nijak zvlášť nedotuje, což spolu se slabší kupní silou znamená, že elektromobily tu nejsou ani zdaleka tak populární jako v celoevropském průměru. První místo tak drží benzínová auta, jejichž podíl ale klesl z 55,3 % na 52,0 %. Druhé místo si u nás stále drží nafta, ta klesla z 23,4 % na 22,6 %. Na 3. místě máme hybridy, ty si ale polepšily a ze 14,7 % se dostávají na 18,2 %. Pokud to takto půjde dál, je možné, že za rok 2024 se hybridy a diesely do značné míry srovnají, možná dojde i k výměně pozic. Elektromobily u nás zvýšily podíl z 2,1 % na nynějších 3,0 %. Zatímco v Evropě podíl plug-in hybridů klesl, u nás stoupl z 1,8 % na 2,4 %.
 
Tržní podíl aut v ČR
 
Nejprodávanějším vozem bez ohledu na druh pohonu byla elektrická Tesla Model Y. Ta si připsala 254.822 registrací, 2. příčku okupuje Dacia Sandero (235.893 kusů) a na 3. místě je Volkswagen T-Roc s 206.438 kusy. Nejvíce rostl elektrický trh v Belgii (+148 %), Dánsku (+104 %) a Portugalsku (+102 %).
 
Ze zajímavostí vypíchněme ještě některé státy, které nejsou v EU. Obvykle se tvrdí, že elektromobily do chladných podmínek nepatří, ale vysoké daňové úlevy nebo dotace v těchto místech způsobují, že jsou zde ve výsledku velmi populární. Např. na Islandu mají EV 50,1% tržní podíl, v Norsku dokonce 82,4 %.
 
Zdroj: electrive.com, acea.auto, obrázek (autor: Ralph, CC BY 4.0, přes pixexid.com, přidáno logo EU)


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama