Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla Model S už brzy ujede 400 mil (644 km)

2.2.2020, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka Tesla neustále vylepšuje vlastnosti svých vozů a jednou z těch ostře sledovaných vlastností je i dojezd. Ten by se díky pokrokům v technologii akumulátorů měl u Modelu S už brzy dostat na hodnotu přes 400 mil (644 km) na jedno nabití.
I když se to mnohým nezdá, kapacity lithiových akumulátorů se za poslední dobu nemálo zvětšily. Spolu s tím se prodlužuje i dojezd mnoha elektromobilů. Nejlépe je na tom Tesla, přičemž např. její Model S Long Range papírově ujede na jedno nabití dle normy EPA 373 mil (600 km). Elon Musk se ale nechal slyšet, že inženýři Tesly dělají pokroky v akumulátorech, které by měly už v brzké době dovolit dojezd přes 400 mil (644 km). Pro zajímavost, konkurenční Taycan Turbo a Taycan Turbo S mají dle stejné normy dojezd jen 192 až 201 mil (309 až 323 km). A nepůjde o větší počet článků, nýbrž o zlepšení jejich chemických vlastností.
 
Tesla Model S
 
Zajímavostí je to, že Modely S a X mají nadále zůstat u typu akumulátorů 18650, zatímco Modely 3 a Y mají typy 2170. To také současně znamená, že ačkoli jsou to články stejného typu, jako se používají i jinde (18650 se používají např. i u některých notebooků), nejde díky vlastnímu vývoji o úplně stejné akumulátory. To spolu s pokročilým systémem chlazení vysvětluje i fakt, proč v noteboocích jsou takové články výrazně opotřebované už po nějakých dvou třech letech, zatímco v Teslách vesele drží většinu kapacity i po mnohem delší době.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama