www.svetmobilne.cz
>
>
>

Tesla Model S najela 300.000 mil, ztratila jen 6 % baterie

Tesla Model S najela 300.000 mil, ztratila jen 6 % baterie
, , aktualita
Mnozí mají obavy o výdrž akumulátorů v elektromobilech, zatím to ale vypadá, že s velkým kilometrovým proběhem moc velké problémy nebudou. Taxislužba Tesloop najela s Teslou Model S skoro půl milionu kilometrů a ztratila jen 6 % baterie.
K oblíbeným
reklama
Elektromobily jsou na silnicích vidět čím dál častěji, nicméně u veřejnosti je stále vidět hodně skeptický postoj. Zatímco elektřina není až tak velký problém (její výroba je i v našich podmínkách čistější než spalování benzinu), oprávněné výtky směřují na ekologii výroby baterií. Mnoho lidí má také obavy z jejich výdrže s větším kilometrovým proběhem. Taxislužba Tesloop operující v Kalifornii a Nevadě (zejména mezi městy Los Angeles a Las Vegas) má s tímto nemalé zkušenosti, nejsou však vůbec tak negativní, jak by se mohlo zdát. První vozidlo její flotily, bílý sedan Model S nazvaný eHawk, totiž dokázal během více než dvou let najet 300 tisíc mil. V přepočtu je to 480.000 kilometrů, z toho dvě třetiny byly na původní baterii. Ta během prvních 320 tisíc kilometrů ztratila pouhopouhých 6 % své původní kapacity.
 
Tesloop eHawk
 
Tesloop eHawk
 
Taxislužba přitom nabíjela auto vždy do plna na 100 %, což se nedoporučuje. Zajímavostí jsou také provozní náklady tohoto vozu, které činily za celou dobu jen $10.500 (necelých 250 tisíc Kč). 3500 dolarů si vyžádala oprava světel kvůli jejich poškození v hluboké vodě, dalších $6900 byla pravidelná údržba. Běžný servis si tedy vyžádal v přepočtu necelých 35 haléřů na kilometr, což je vynikající částka. A poněvadž auto jezdilo na elektřinu ze Superchargeru, která je pro uživatele zdarma, žádné další náklady na provoz už nebylo třeba započítat. Vůz byl za celou dobu 12 dní mimo službu.
 
Náklady pro Mercedes-Benz třídy S odhadli při stejném proběhu na osminásobek, konkrétně $86.000, z čehož by přes $50.000 byla údržba a přes $35.000 palivo. Takovému autu napočítali 112 dní v servisu, zde mi ale opravdu není jasné, co by tam tak dlouho dělalo a přijde mi, že Tesloop trochu přehání. Nicméně ani Tesla nebyla úplně bezporuchová. Při 30 tisících mílí se objevila typická závada s elektromotorem, kdy ten přední musel být vyměněn.
 
Okolo dosažení 200 tisíc mil (320 tisíc km) pak začal zlobit ukazatel dojezdu, který přidával pár mil a autu došla "šťáva" o trochu dříve, než hlásilo. Podle Tesly je problém v softwaru, který nepočítá s jistými chemickými změnami baterie při tak vysokém proběhu a do čtvrt roku vyjde nový firmware, který s tím už bude počítat. Tesla však baterii (která měla stále 94 % původní kapacity) v rámci neomezené 8leté záruky vyměnila a problém byl odstraněn. Tesloop za výměnu zaplatil $190 a pneumatiky GoodYear s výdrží kolem 40 tisíc mil (65 tisíc km) pak vyšly za celou dobu na $2500.
 
Pokud by to takto šlo dál, 8letá záruka by mohla pokrýt provoz auta a baterie na celkově 1,2 milionu mil (1,9 milionu kilometru), pokud by tedy takovou porci vydržel zbytek auta. Měli bychom však podotknout, že je stále otázkou, kolik baterie vydrží při dlouhodobém provozu na kratších trasách. Tedy z časového hlediska např. po deseti letech. Tady ještě pořádná data nejsou. Jde ale vidět, že baterie vydrží poměrně velké porce kilometrů (viz zde), neboť obecně i po 200 tisících km je průměr nad 92 % původní kapacity.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vylepšené MacBooky Air jsou i horší, mají pomalejší SSD Vylepšené MacBooky Air jsou i horší, mají pomalejší SSD
Apple před pár dny inovoval nabídku svých notebooků MacBook Air. Zjistilo se však, že nové verze mají i jednu nepříjemnou vlastnost. Jejich SSD disky jsou ve čtení znatelně pomalejší než v minulosti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Chystá se Sony Xperia 1R, údajně dostane 5K displej Chystá se Sony Xperia 1R, údajně dostane 5K displej
I když se společnosti Sony na trhu smartphonů poslední roky vůbec nedaří, stále se snaží přicházet s novinkami. Jednou z nich by mohla být připravovaná Xperia 1R s extrémním 5K rozlišením displeje.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Qualcomm dostal pokutu 242 mil. EUR za dumpingové ceny Qualcomm dostal pokutu 242 mil. EUR za dumpingové ceny
Společnost Qualcomm si vysloužila další nemalou pokutu. Evropská komise na ní uvalila vysokou pokutu ve výši 242 milionů EUR za umělé podsazování cen za účelem eliminace konkurenčních výrobců 3G modemů pro smartphony.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy Watch Active 2 získají EKG, ale ne hned Samsung Galaxy Watch Active 2 získají EKG, ale ne hned
Internetem už kolují zprávy o připravované nové generaci chytrých hodinek Samsung Galaxy Watch Active 2. Ty by měly dostat systém měření EKG jako Apple Watch 4. Bohužel si ale na tuto funkci ještě počkáme.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Revoluce: Corvette C8 Stingray dostala motor doprostřed Revoluce: Corvette C8 Stingray dostala motor doprostřed
Chevrolet Corvette se po 66 letech výroby dočkal velké změny. Nový model C8 Stingray modelového ročníku 2020 totiž vyjede s motorem uprostřed. A půjde o pořádně velký atmosférický osmiválec.
19.7.2019, aktualita, Milan Šurkala