www.svetmobilne.cz
>
>
>

Tesla Model S najela 300.000 mil, ztratila jen 6 % baterie

Tesla Model S najela 300.000 mil, ztratila jen 6 % baterie
, , aktualita
Mnozí mají obavy o výdrž akumulátorů v elektromobilech, zatím to ale vypadá, že s velkým kilometrovým proběhem moc velké problémy nebudou. Taxislužba Tesloop najela s Teslou Model S skoro půl milionu kilometrů a ztratila jen 6 % baterie.
reklama
Elektromobily jsou na silnicích vidět čím dál častěji, nicméně u veřejnosti je stále vidět hodně skeptický postoj. Zatímco elektřina není až tak velký problém (její výroba je i v našich podmínkách čistější než spalování benzinu), oprávněné výtky směřují na ekologii výroby baterií. Mnoho lidí má také obavy z jejich výdrže s větším kilometrovým proběhem. Taxislužba Tesloop operující v Kalifornii a Nevadě (zejména mezi městy Los Angeles a Las Vegas) má s tímto nemalé zkušenosti, nejsou však vůbec tak negativní, jak by se mohlo zdát. První vozidlo její flotily, bílý sedan Model S nazvaný eHawk, totiž dokázal během více než dvou let najet 300 tisíc mil. V přepočtu je to 480.000 kilometrů, z toho dvě třetiny byly na původní baterii. Ta během prvních 320 tisíc kilometrů ztratila pouhopouhých 6 % své původní kapacity.
 
Tesloop eHawk
 
Tesloop eHawk
 
Taxislužba přitom nabíjela auto vždy do plna na 100 %, což se nedoporučuje. Zajímavostí jsou také provozní náklady tohoto vozu, které činily za celou dobu jen $10.500 (necelých 250 tisíc Kč). 3500 dolarů si vyžádala oprava světel kvůli jejich poškození v hluboké vodě, dalších $6900 byla pravidelná údržba. Běžný servis si tedy vyžádal v přepočtu necelých 35 haléřů na kilometr, což je vynikající částka. A poněvadž auto jezdilo na elektřinu ze Superchargeru, která je pro uživatele zdarma, žádné další náklady na provoz už nebylo třeba započítat. Vůz byl za celou dobu 12 dní mimo službu.
 
Náklady pro Mercedes-Benz třídy S odhadli při stejném proběhu na osminásobek, konkrétně $86.000, z čehož by přes $50.000 byla údržba a přes $35.000 palivo. Takovému autu napočítali 112 dní v servisu, zde mi ale opravdu není jasné, co by tam tak dlouho dělalo a přijde mi, že Tesloop trochu přehání. Nicméně ani Tesla nebyla úplně bezporuchová. Při 30 tisících mílí se objevila typická závada s elektromotorem, kdy ten přední musel být vyměněn.
 
Okolo dosažení 200 tisíc mil (320 tisíc km) pak začal zlobit ukazatel dojezdu, který přidával pár mil a autu došla "šťáva" o trochu dříve, než hlásilo. Podle Tesly je problém v softwaru, který nepočítá s jistými chemickými změnami baterie při tak vysokém proběhu a do čtvrt roku vyjde nový firmware, který s tím už bude počítat. Tesla však baterii (která měla stále 94 % původní kapacity) v rámci neomezené 8leté záruky vyměnila a problém byl odstraněn. Tesloop za výměnu zaplatil $190 a pneumatiky GoodYear s výdrží kolem 40 tisíc mil (65 tisíc km) pak vyšly za celou dobu na $2500.
 
Pokud by to takto šlo dál, 8letá záruka by mohla pokrýt provoz auta a baterie na celkově 1,2 milionu mil (1,9 milionu kilometru), pokud by tedy takovou porci vydržel zbytek auta. Měli bychom však podotknout, že je stále otázkou, kolik baterie vydrží při dlouhodobém provozu na kratších trasách. Tedy z časového hlediska např. po deseti letech. Tady ještě pořádná data nejsou. Jde ale vidět, že baterie vydrží poměrně velké porce kilometrů (viz zde), neboť obecně i po 200 tisících km je průměr nad 92 % původní kapacity.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019): rodinný tablet v kovovém balení Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019): rodinný tablet v kovovém balení
Samsung tento týden odhalil ještě jeden tablet s Androidem. Všestranný, cenově dostupný model Galaxy Tab A 10.1 ve verzi pro rok 2019 nabízí elegantní design, stereo reproduktory a funkce zaměřené na rodinu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Amazon a další investovali 700 mil. USD do EV Rivian Amazon a další investovali 700 mil. USD do EV Rivian
Elektromobily Rivian vzbudily poměrně velký zájem u investorů a podle všeho i u zákazníků kvůli příznivým cenám. Investoři do něj v poslední době nasypali dalších 700 milionů USD, přičemž největším byl Amazon.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
LG V50 ThinQ bude první 5G smartphone této značky LG V50 ThinQ bude první 5G smartphone této značky
LG, stejně jako většina ostatních výrobců, připravuje pro letošní rok smartphone s podporou 5G. Představen by měl být už za týden v rámci veletrhu MWC 2019 a nyní na internet unikly jeho první rendery.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Micro Arcade: zahrajte si Space Invaders nebo Pac-Mana na „kreditce“ Micro Arcade: zahrajte si Space Invaders nebo Pac-Mana na „kreditce“
Společnost Super Impulse představila miniaturní herní konzole, na kterých si můžete zahrát legendární retro tituly. Svými rozměry se blíží kreditní kartě, takže se vejde i do většiny peněženek.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Žlutý Samsung Galaxy S10e určitě nepřehlédnete Žlutý Samsung Galaxy S10e určitě nepřehlédnete
Samsung u jedné ze svých vlajkových lodí vsadí na kanárkově žlutou barvu. Podívejte se na uniklé rendery, které tuto neobvyklou variantu ukazují z obou stran. Galaxy S10e bude cenově nejdostupnějším modelem z celé série.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik