Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla má rekordní tržby přes 4 mld. USD, ztráta zůstala

2.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Snad na nic se poslední týdny nečekalo více než na finanční výsledky automobilky Tesla. Produkce Modelu 3 stoupá a za další čtvrtletí jich chce vyrobit přes 50 tisíc. I přes rekordní příjmy to však zdaleka není ideální.
Na finanční výsledky společnosti Tesla s napjatým očekáváním čekal celý svět. Tak se i včera stalo a dnes se na všechna čísla můžeme podívat. Asi nejdůležitějším faktem je, že se společnosti daří vyrábět přes 5000 vozů Model 3 týdně a pro třetí čtvrtletí se odhaduje výroba přibližně 50 až 55 tisíc kusů. Tento model je stěžejní proto, aby se společnost konečně stala ziskovou. Do konce srpna by Musk chtěl vyrábět 6000 kusů za týden a do konce roku by produkce měla stoupnout na 10 tisíc. Tak uvidíme, zda se mu to podaří. Spolu s vozy Model S a Model X automobilka vyrábí okolo 7000 aut za týden.
 
Tesla Model 3
 
Model 3 se v poslední době setkal s velmi dobrým přijetím nových variant v médiích, které mnozí hateři nemohli rozdýchat. Společnost totiž začala s výrobou vozů se dvěma motory s pohonem všech kol a Performance verzí. Tyto vozy však zatím ještě nebyly dodány zákazníkům a bude se tak dít v nejbližší době. Za poslední čtvrtletí vyrobila automobilka 53339 vozů, přičemž jich dodala 40786. V tomto počtu bylo 22319 Modelů S a X. Menší Model 3 pak byl dodán 18449 zákazníkům.
 
Tesla Model S
 
Automobilka změnila systém prodeje na stejný jako u Modelu S a X (přestala přijímat rezervace). Rovněž začíná být vůz k dispozici pro testovací jízdy a Tesla už zaznamenala 60 tisíc objednávek na zkušební jízdu. Tesla otevřela dalších 8 poboček, takže nyní má celosvětově 347 dealerů (většina v USA). Automobilka dále zmínila, že nepřestává ve svých aktualizacích po internetu, majitelům Modelu 3 např. nedávno po internetu zkrátila brzdnou dráhu a všem majitelům umožnila nastavit si omezovač rychlosti.
 
Tesla Model X
 
Pojďme konečně k financím. Automobilové části Tesly meziročně znatelně narostly příjmy (zejména díky Modelu 3), a to z 2,29 na 3,36 miliardy dolarů (+47 %). Zlepšilo se to i proti minulému čtvrtletí, a to o nezanedbatelných 23 %. Tesla ale nejsou jen auta, ale také solární systémy (po převzetí společnosti SolarCity), tato divize třeba vybudovala australskou 129MWh superbaterii, která zde šetří 90 % nákladů. Zde byly příjmy 374 milionů dolarů, což je meziročně nárůst 31 %, nicméně je to také propad 9 % proti minulému čtvrtletí.
 
Australská superbaterie Tesly
 
Spolu s dalšími službami (270 milionů dolarů) se tak společnosti povedlo trhnout rekord a poprvé v historii příjmy překonaly 4 miliardy dolarů. Bylo to opravdu těsné, kalkulačka se (jistě kreativním) účetním zastavila na hodnotě 4,002 miliardy dolarů. Pokud však jde o zisk, zde to pořád není dobré a ztráta činí stále velmi vysokých 742,7 milionu USD (ve Q1 to bylo 784,6 milionu). Na relativně dobré zprávy už zareagovaly akcie, které v pre-marketu povyskočily z 300,84 dolaru za akcii o 8,5% na 326,5 dolaru (stav k 12:30).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama