Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla jedná s Německem a Nizozemím o nové Gigafactory

31.7.2018, Milan Šurkala, aktualita
O evropské Gigafactory společnosti Tesla se mluví už hodně dlouho, ale zatím stále ani nevíme, kde bude stát. Podle posledních jednání by mohla být pravděpodobně postavena v Německu nebo Nizozemí.
Společnost Tesla zatím vyrábí svá auta v Kalifornii (evropské modely jsou pak dokončovány v Tilburgu v Holandsku), již brzy se ale budou vyrábět na více světadílech. Dohoda s Čínou už byla uzavřena a nová továrna bude operovat v blízkosti Šanghaje, kde by měla vyrábět 500 tisíc vozů ročně. Ve hře je ale také evropská Gigafactory. O té se mluví už hodně dlouho, Musk ji poprvé nastínil už v roce 2016 a loni už chtěl mít dohodnuto, kde bude stát. Jak je ale zvykem, termín nestihl. Prvně se mluvilo o umístění blízko francouzských a německých hranic (ta je stále ve hře), někteří lidé spekulovali dokonce i o České republice díky zásobám lithia. Podle posledních zpráv se ale jedná s Německem a Holandskem.
 
Tesla Gigafactory
 
Jednání jsou ale zatím v raném stadiu, takže k finálním dohodám je opravdu ještě hodně daleko. Holandsko je už dnes sídlem evropského zastoupení společnosti a výrobce zde dokončuje auta pro evropský trh, nicméně podle všeho je pravděpodobnější, že evropská Gigafactory bude stát v Německu a ostatně Němci se mají údajně dost snažit, aby získali Teslu na svou stranu. Navíc, i sám Musk na Twitteru zmínil, že Německo je zatím vyhrávající volba.
 
Připomeňme také, že už i v Německu má Tesla své pobočky, má zde v Prümu centrum Tesla Grohmann Automation se zhruba 1000 zaměstnanci, které vyrábí zařízení (roboty) pro továrny Tesly. Navíc je to nedaleko od jedné z uvažovaných poloh německé Gigafactory.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama