Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla chce postavit Gigafactory 2 v Evropě, ve hře je údajně i Česká republika

18.11.2016, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka Tesla chce postavit novou továrnu Gigafactory a podle všeho by měla stát v Evropě. Dokonce se nyní objevily i informace, že by se mohlo uvažovat o České republice. Ta má totiž velmi bohaté zásoby lithia.
Elon Musk má velké plány a jedním z nich je další rozvoj automobilky Tesla Motors. Plánovanou výrobu stovek tisíc vozů ale stávající továrny neutáhnou. Zatímco nevadská Gigafactory vyrábí zejména baterie do vozů Tesla, druhá továrna Gigafactory by měla vyrábět nejen baterie, ale i montovat celá auta. Otázkou však je, kde bude stát.


Tesla Gigafactory


Zatím to vypadá, že bude postavena v Evropě a nejvíce se mluví o nizozemském Tilburgu, kde se už dnes vyrábí vozy Tesla pro evropský trh ze součástek dovezených z USA. Další zmiňovanou možností je francouzský Fessenheim na hranicích s Německem, kde končí provoz tamější jaderné elektrárny a Tesla také před pár dny koupila německou společnost Grohmann Engineering, která se specializuje na plně automatické továrny. I to naznačuje, že by se nová továrna mohla objektiv někde ve střední nebo západní Evropě. V posledních dnech ale z nepotvrzených zdrojů přišla na přetřes údajně i Česká republika a oblast severně od Prahy.

ČR by měla výhodu v nižších nákladech na pracovní sílu a také obrovských zásobách lithia, které jsou největší v Evropě a čítají údajně okolo 330 tisíc tun. Množství celosvětových zásob lithia není známo, ale odhady se obecně pohybují do několika málo desítek milionů tun. Proti středo a západoevropským zemím nicméně mluví krátká doba svitu slunce. Zatímco ta je v Nevadě okolo 3600-3800 hodin ročně, u nás, případně ve výše zmíněných městech se pohybujeme jen okolo 1600-1800 hodin za rok. Jih Francie je na tom lépe a podobně by to platilo např. pro Portugalsko (kolem 3000 hodin ročně), které je dnes největším producentem lithia v Evropě. Kde ale bude nová továrna skutečně stát, se dozvíme až v příštím roce. Zatím tu máme pouze dohady, které je třeba brát s rezervou.

Zdroj: spaceinvader.me, futurism.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama