Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla dostala za svůj nebezpečný "stan" pokutu téměř 30.000 USD

28.1.2019, Milan Šurkala, aktualita
Aby se automobilce Tesla podařilo navýšit výrobu Modelu 3 a dostát tak svým slibům, nechal Elon Musk postavit jakýsi stan místo klasické výrobní haly. Ten ale úřady vyhodnotily jako nebezpečný a Tesle napařily pokutu 30 tisíc USD.
Výroba elektromobilu Model 3 se v minulém roce rozbíhala jen velmi pomalu. Na vůz se extrémně dlouho čekalo, slíbené počty vyrobených kusů byly v nedohlednu a totéž platilo o ziskovosti společnosti. Aby se Tesla konečně vzchopila, bylo potřeba urychleně navýšit výrobní kapacity. Elon Musk tak nechal postavit “stan” (s označením GA4), který byl velmi rychle hotov, výroba zde byla záhy spuštěna a byl to krok, který Teslu nejenže pomohl zachránit, ale také jí pomohl dostat se do kladných čísel. Bohužel Cal-OSHA, agentura pro kontrolu bezpečnosti práce, shledala na stanu šest pochybení a společnosti uložila pokutu ve výši 29.365 USD. Ta se může zdát být dosti symbolická např. ve srovnání s Muskovým tweetem, který stál Teslu 20 milionů dolarů, každopádně ani tak nepotěší.
 
 
A co se Cal-OSHA nelíbilo? Tvrdí, že Tesla na stavbu nezískala oprávnění a neprošla kontrolou pro potenciální rizika bezpečnosti práce. Dále prý pak selhala v tom, že zde nikdo neopravil velkou díru v "podlaze" dlouhou asi 56 cm, širokou 36 cm a hlubokou okolo 20 cm. Onu podlahu je třeba brát trochu s rezervou, protože "stan" byl postaven nad původním parkovištěm.
 
Tesla také měla problém v tom, že neproškolila pracovníky v evakuačních postupech ani zdravotnických procedurách (zejména v souvislosti s horkem). Jako poslední tu bylo riziko od vyčuhujících železných tyčí. Laurie Shelby z Tesly se už vyjádřila, že se proti pokutě odvolá. Podle ní se ve stanu nikdy nic vážného nestalo a kontrola prý proběhla ještě v době, kdy byl stan teprve ve výstavbě, což má “ospravedlnit” alespoň některé nalezené chyby.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama