Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla brzdí v plánech a ruší cíl vyrábět 20 milionů aut do roku 2030

3.6.2024, Milan Šurkala, aktualita
Tesla brzdí v plánech a ruší cíl vyrábět 20 milionů aut do roku 2030
Automobilce Tesla se poslední dobou moc nedaří a plán navyšovat výrobu o 50 % ročně začíná pokulhávat. Z nedávné Tesla Impact Report 2023 tak navíc vypadl původní plán dostat produkci na 20 milionů aut ročně v roce 2030.
Elon Musk měl vždy velké cíle, ty mu ale většinou nevychází ani zdaleka tak rychle, jak plánoval. Jedním z dalších, které nedojdou svého naplnění, je plán produkce 20 milionů vozů Tesla ročně, což se mělo stihnout do roku 2030. To je obří číslo, neboť je to zhruba tolik, co má celý koncern Toyoty (včetně např. Daihatsu a Lexusu) a koncern Volkswagen (včetně všech automobilek v něm obsažených) dohromady. Zde připomeňme, že za loňský rok Tesla dodala 1,81 milionu vozů, čímž překonává např. Renault nebo Audi, je ale stále ještě za koncerny značek BMW a Mercedes-Benz. Dlouhodobý plán společnosti je udržet růst o 50 % ročně, což se dosud dařilo, přestože za poslední rok to bylo jen o 38 % (vynahradily to totiž lepší roky z minulosti) a poslední čtvrtletí vykázalo poměrně velký propad. Výroba tahačů Semi měla činit desítky tisíc kusů, ale v podstatě nevíme, zda byly vyrobeny alespoň nějaké stovky, Cybertrucky jsou také jen v řádu tisíců (přitom se mluvilo o více než milionů rezervací).
 
Dodávky vozů Tesla
 
Jak se zdá, společnosti se už nedaří moc růst a některé nové zprávy nenaznačují, že by se to mělo brzy až tak zásadně zlepšit. Zelenou totiž dostalo robotaxi, které by mělo být představeno v letošním srpnu, zde se dá očekávat, že firma bude chtít konkurovat firmám jako Uber nebo Bolt (vztáhneme-li to na naše podmínky), v USA pak především Cruise nebo Waymo. Tady se ale nějaká extrémně vysoká čísla nedají očekávat. Naproti tomu malý Model 2, který měl být představen v roce 2025, sice stále v plánu je, nicméně se množí zprávy o tom, že to možná nebude tak dobré, jak se původně zdálo.
 
Některé zdroje mluví o tom, že byl vůz zrušen, jiné o tom, že nepřejde na ohlášený revoluční způsob výroby v takovém rozsahu, jak bylo plánováno, ale půjde jen o menší vůz postavený na již existující platformě vozů Model 3 a Model Y, která bude částečně upravena. To by současně mohlo znamenat, že se nepovede stlačit cenu k 25 tisícům USD, což by mohlo znamenat poměrně lidový elektromobil. S takovou cenou se sice už začínají objevovat první elektrické vozy, zpravidla jde ale o malé "nákupní tašky". Tesla by podstatně pokročilejším vozem za podobnou cenu mohla ostatním docela vypálit rybník, nyní to ale dostává trhliny.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama