Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Telefony Xiaomi ukazují reklamy dokonce i v Nastavení

20.9.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Jedním z důvodů nízkých cen smartphonů Xiaomi mohou být reklamy, kterou jsou součástí rozhraní MIUI. A jak vyplývá z vyjádření čínského výrobce, nic by se na tom v budoucnu nemělo měnit. 
Proč jsou smartphony Xiaomi ve srovnání s konkurencí tak levné? Je to především díky velmi nízkým maržím, které má společnost z prodaných zařízení – podle nedávného prohlášení šéfa společnosti Lei Juna nepřesahují 5 %. Xiaomi ovšem nevydělává jen hardwarem, ale také prostřednictvím svého uživatelské nadstavby MIUI, která obsahuje reklamy. Uživatelé mohou objevit sponzorované odkazy v různých aplikacích včetně hudebního přehrávače nebo dokonce v menu Nastavení. To je dost nezvyklé, takže někteří uživatelé začali tápat, zda jejich telefon nebyl nakažen nějakým adwarem, nebo se nejedná o chybu ze strany Xiaomi.
 
 
Redaktoři webu The Verge se rozhodli kontaktovat Xiaomi, které reagovalo následujícím prohlášením: „Reklamy byly a budou nedílnou součástí internetových služeb Xiaomi, klíčového komponentu obchodního modelu společnosti. Současně budeme vylepšovat uživatelské zkušenosti nabídnutím možnosti vypnout reklamy a neustálým zlepšováním našeho přístupu k reklamě včetně úpravy toho, kde a kdy se reklamy zobrazují. Naše filozofie spočívá v tom, že reklamy by měly být nenápadné a uživatelé mají vždy možnost získávat méně doporučení.“
 
Jinak řečeno, reklamy jsou v MIUI odjakživa, ale nejspíš dosud nebyly tak nápadné, neboť se o nich tolik nemluvilo. Dobrou zprávou je, že v budoucnu by uživatelé měli mít lepší kontrolu nad reklamami v operačním systému. Dosud ovšem neexistuje oficiální cesta, jak reklamy v MIUI vypnout. Uživatelé si ovšem všimli toho, že v poslední době už reklamy nepřinášejí personalizovaná doporučení. Pokud se vám líbí telefony Xiaomi, ale nedokážete překousnout reklamy v systému, mohou být řešením modely z řady Android One. Ty obsahují čistý Android s aplikacemi od Googlu, namísto nadstavby MIUI s aplikacemi z dílny Xiaomi.
 
Připomeňme, že reklama se v minulosti objevila také v telefonech Samsung či OnePlus. Amazon potom dokonce prodává speciální verze smartphonů s reklamami na uzamčené obrazovce i v jiných částech systému, které jsou o něco levnější než běžné verze bez reklam. K dispozici je také možnost za poplatek tyto reklamy vypnout.
 


reklama