Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Telefony s Tizen OS se dostanou do Evropy, slíbil Samsung

21.5.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Samsung tento týden představil nový operační systém Tizen 4.0, se kterým cílí také na chytrou a další drobná zařízení. Neopomněl ovšem ani smartphony, příští modely s Tizen OS už údajně konečně zamíří na světové trhy.
Na nedávném setkání Tizen Developers Conference v San Francisku prozradil Samsung některé novinky, které se týkají jeho open source systému Tizen OS. Dokonce byla oznámena nová verze 4.0, ale příliš mnoho detailů jsme se o ni nedozvěděli. Více mluvil jihokorejský výrobce o budoucím směřování své platformy. Pokud bychom měli zdůraznit tři nejdůležitější novinky, je to bezpochyby cílení na tzv. internet věcí, otevření platformy pro ostatní výrobce a rozšíření dostupnosti smartphonů s tímto systémem.

Tizen OS nalezneme v současné době na různých druzích zařízení, především na smartphonech, televizorech a chytrých hodinkách či nárámcích. Samsungu to ovšem nestačí a hodlá svůj systém dostat také na zařízení Internet of Things (IoT), v doslovném překladu internet věcí. Jedná se o nejrůznější zařízení, která jsou připojena k internetu a obvykle je označujeme slovíčkem “chytrý”. Ve většině případů se potom jedná o produkty pro chytrou domácnost, jako jsou chytré žárovky, termostaty, váhy apod. Právě pro ně je určen nový modul Tizen RT, který umožňuje použít tento systém také v těchto jednodušších zařízeních. Na výrobě ideálních čipsetů pro IoT zařízení biude Samsung spolupracovat s předními čínskými výrobci ARTIK a Broadlink. Na konferenci byl rovnou ukázán první takový čipset s označením ARTIK 053. I v dalších rovinách se rozšířil seznam partnerů, kteří pomohou s nasazením Tizen OS do více produktů.

Společnost také usnadní výrobcům použití Tizenu, takže bychom měli v budoucnu vidět tento systém také na produktech jiných značek než Samsung. A skončit by měla také omezená dostupnost telefonů s Tizen OS, které se v současné době prodávají jen na vybraných asijských trzích. V budoucnu je Samsung hodlá nabízet na “všech světových trzích”, takže se jistě dočkáme také v České republice. Prozatím ovšem chybí jakýkoliv časový rámec, ale s největší pravděpodobností k tomuto kroku dojde až ve chvíli, kdy výrobce představí vybavenější smartphony s Tizenem – prozatím jej totiž nalezneme jen v opravdových low-endech, jako je nedávno představený Samsung Z4.

Zdroj: Phonearena.com
reklama