Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Stamina mód se vrátí na Xperie s Androidem Marshmallow

15.4.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Aktualizace na Android 6.0 Marshmallow odstraňuje z Xperií oblíbený mód Stamina, který slouží k úspoře baterie. Kvůli negativním reakcím uživatelů ovšem hodlá Sony tuto funkci v budoucnu vrátit.
Softwarové aktualizace máme obvykle spojeny i s přidáváním nových funkcí, v případě updatu na Android 6.0 Marshmallow se ovšem Sony rozhodlo k přesně opačnému kroku – odebralo oblíbený Stamina mód, který umožnil poměrně výrazně prodloužit výdrž baterie. Japonský výrobce měl k tomu kroku na první pohled poměrně rozumný důvod, Google totiž velmi podobnou funkci implementoval přímo do Androidu 6.0 Marshmallow. Jmenuje se Doze a stejně jako Stamina ukončuje aplikace běžící na pozadí, pokud není telefon používán.

Mohlo by se tak zdát, že telefon by po aktualizaci obsahoval dvě funkce, které dělají prakticky to samé, a proto se Sony rozhodlo v dobré víře duplicitní funkci odstranit. Jenže režim Doze toho neumí tolik jako Stamina mód, který spoří energii i v jiných případech, než kdy je telefon v nečinnosti. Uživatelé Xperií, kteří aktualizovali z Androidu 5.1 Lollipop na 6.0 Marshmallow si proto stěžují, že i přes používání funkce Doze došlo ke snížení výdrže baterie.
Režim Stamina se objevil poprvé na telefonech z řady Xperia Z v roce 2013


Naštěstí Sony vyslyšelo prosby svých zákazníků a oficiálně potvrdilo, že vrátí Stamina mód na své smartphony s poslední verzí Androidu. Zatím nebyl určen žádný časový rámec, kdy by se tak mělo stát, pouze víme, že jako první se návratu této funkce (přítomné v Xperiích už od roku 2013) dočkají uživatelé zapojení v programu beta testování, až poté nejspíš dojde k většímu rozšíření. Updatu na Android 6.0 Marshmallow se zatím dočkaly jen některé aktuální nebo bývalé vlajkové modely od Sony, více se problematice aktualizací Xperií dočtete v tomto článku.

Zdroj: Xperiablog.net
reklama