Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Stáhněte si nový Firefox Quantum pro Android a iOS

17.11.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Mozilla vydala internetový prohlížeč Firefox Quantum, který se vyznačuje přepracovaným designem, přidanými funkcemi a především vyšší rychlostí, která se však zatím příliš netýká mobilní verze.
Firefox dlouhodobě ztrácel svůj podíl na trhu, a to především mezi internetovými prohlížeči pro Windows. Proto Mozilla začala pracovat na majoritní aktualizaci, která přinesla zlepšení v oblasti rychlosti, ale také řadě dalších vlastností. Výsledkem je Firefox Quantum, respektive Firefox 57, který vychází také v mobilní verzi. Hned po instalaci a prvním spuštění aplikace nelze přehlédnou přepracovaný design. Nové uživatelské rozhraní je označováno jako Photon UI a vyznačuje se minimalistickým vzevřením – hlavními barvami jsou nyní bílá a šedá. A proměnou prošla rovněž domovská obrazovka, která umožňuje rychlejší přístup k oblíbeným stránkám a nedávné historii.
 
 
Nová domovská obrazovku ve Firefoxu 57 pro Android
 
Hlavní novinkou, kterou přináší Firefox Quantom na počítače, je výrazné zrychlení. Hlavní zásluhu na tom nese engine Quantum CSS, který však zatím nebyl implementován do mobilní verze prohlížeče. Uživatelé Firefoxu pro Android či iOS se tedy na výrazné zrychlení mohou těšit až s příchodem verze 59, prozatím došlo v tomto ohledu jen k méně znatelným změnám. Nový Firefox pro Android přináší podpor tzv. Custom Tabs. které můžeme znát z Chromu. Pokud klikneme na odkaz v nějaké aplikaci (např. v Gmailu), mnohdy se nám načte stránka podobně jako v Chromu, přesto nedojde ke spuštění celého prohlížeče. Nyní obdobnou funkci vytvořila také Mozilla, pokud tedy máte jako výchozí prohlížeč nastavený Firefox, můžete v některých aplikacích vyzkoušet výhody Custom Tabs. Dosud bylo přitom nutné mít jako výchozí prohlížeč využívat Chrome.
Firefox 57 také ukončuje podporu starších rozšíření, většina vývojářů však stihla přejít na modernější WebExtensions API, kterou Mozilla nasadila už ve Firefoxu 48. Nejnovější Firefox si můžete do svého smartphonu zdarma stáhnout z Google Play Store (Android) nebo Apple Appstore (iOS), nejvíce změn však přece jen poznáte v desktopové verzi tohoto internetového prohlížeče.reklama