Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Sony ukrylo do svých telefonů 120Hz režim displeje

9.4.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Vývojáři na fóru XDA Developers objevili, že mnoho nedávných Xperií od Sony obsahuje mód, který by měl zvýšit obnovovací frekvenci displeje na 120 Hz. Poprvé byla funkce objevena u Xperie XZ Premium, kde se ji podařilo také aktivovat.
Razer Phone se v loňském roce stal prvním smartphonem na světě s obnovovací frekvencí displeje 120 Hz. Stejnou funkcí měla ještě předtím nejspíš disponovat také Sony Xperia XZ Premium, ale nakonec se japonský výrobce z nějakého důvodu rozhodl tuto možnost vynechat. Web XDA Developers přinesl informaci, že telefon obsahuje skrytý režim displeje, který ovšem pro aktivaci vyžaduje úpravu kernelu, neboli jádra systému. Nadšenci, kteří se funkci rozhodli otestovat, ovšem hovoří různě. Podle některých lze opravdu vidět zlepšení v kvalitě zobrazení, jiní tvrdí, že jde jen o placebo efekt.
 
 
Sony Xperia XZ Premium
 
120Hz režim podporují některé ROM, které jsou založeny na projektu AOSP, mezi nimi i Android 8.1 Oreo vytvořený vývojářem s přezdívkou uditrawat. Není jasné, proč Sony funkci nezpřístupnilo uživatelům, neboť by šlo o další zatraktivnění 4K HDR displeje v Xperii XZ Premium. Důvodem mohly být problémy se softwarem nebo hardwarem – v takovém případě by nejspíš chyba nespočívala ve výkonu, neboť Xperia XZ Premium používá procesor Snapdragon 835 stejně jako Razer Phone, ale spíše v samotném displeji. A nejspíš šlo o těžko odstranitelný problém, když výrobce tento režim nezpřístupnil ani později prostřednictvím aktualizace.
 
Další vývojář z fóra XDA Developers potom objevil, že režim 120Hz obnovovací frekvence displeje obsahují také další vydané smartphony od Sony, ale i v ostatních případech byla funkce deaktivovaná přímo v kódu kernelu. Konkrétně se jedná o telefony Xperia X, Xperia X Performance, Xperia XZ, Xperia XZ1, Xperia XZ1 Compact, Xperia XA2 a Xperia XA2 Ultra, tedy snad všechny vyšší modely z nedávné doby s výjimkou Xperie X Compact. Ani u jednoho z těchto smartphonů se ovšem nepodařilo 120Hz režim aktivovat, neboť příslušný přepínač nefunguje. To ovšem neznamená, že se to některému z vývojářů nepodaří v budoucnu. Otázkou ovšem zůstává, zda by vyšší obnovovací frekvence přinesla nějaké znatelné zelpšení kvality zobrazení.
 


reklama