www.svetmobilne.cz
>
>

Solární karavan Stella Vita dojel do cíle jen na sluneční energii

Solární karavan Stella Vita dojel do cíle jen na sluneční energii
, , aktualita
Solární karavan Stella Vita nizozemských studentů dojel jen na sluneční energii z Nizozemí až na úplný jih Španělska. Celkově měl ujet téměř 3000 km, nakonec to ale s několika peripetiemi bylo okolo 2000 km. I tak je to ale úspěch.
K oblíbeným
reklama
Nizozemští studenti z Eindhovenu postavili solární karavan Stella Vita, který 19. září vyjel z Nizozemí směrem do Tarify na jihu Španělska. Cesta měla být dlouhá okolo 2900 km a 15. října vůz skutečně dojel do cíle. Vůz jel tuto trasu více než tři týdny, což se zdá být poměrně dost a neukazuje to moc na životaschopnost cestování na solární energii. V tomto případě to bylo způsobeno i tím, že studenti se často zastavovali pro prezentaci vozu, takže ten dostával dost šancí, jak se postupně zase zpět nabíjet. Na "jeden zátah" bez delších zastávek by to bez nabití ze zásuvky nezvládl.
 
Stella Vita
 
Cestu ovlivnily také dvě poruchy. Ta první přišla krátce po startu a vůz tak začal na svou cestu spíše na odtahovce než po vlastní ose. Studenti ale problém s pohonným systémem opravili a vůz pak jel spolehlivě až do Toleda. Nepatřičné zvuky ale karavan opět poslali na odtahovku, která jej dopravila do Cordoby. Odtud už jel vůz opět sám a celkově tak ujel po vlastních kolech asi okolo 2000 km.
 
Stella Vita
 
Auto má rozměry 7,2 metru na délku, 2,05 metru na šířku a 1,83 metru na výšku. Pokud ale roztáhne a vysune svou střechu, šířka stoupne na 4,4 metru a výška na 2,54 metru. Hmotnost činí 1700 kg díky hliníkové konstrukci, má 4 dveře a během testu jel se dvěma pasažéry. Jeho akumulátor Li-Ion pojme 60 kWh, což má stačit na 600km dojezd, to mi ale přijde dost optimistický údaj vzhledem k hmotnosti a aerodynamickému odporu (daný hlavně velkou čelní plochou). Během slunného dne má ale ujet až 730 km a plné nabití jen ze sluneční energie má zabrat 2-3 dny. Pokud totiž vůz stojí, plocha panelů se může zvětšit z 8,8 m2 až na 17,5 m2 a nabíjení tak 2× zrychlit proti možnostem při jízdě (odhadem cca 250 km dojezdu za den stání). Auto může jet rychlostí až 120 km/h.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mercedes-Benz ukázal solární Project Maybach zesnulého Virgila Abloha Mercedes-Benz ukázal solární Project Maybach zesnulého Virgila Abloha
Designér Virgil Abroh vytvořil zajímavé 6metrové elektrické offroad kupé Project Maybach. To bylo nedávno ukázáno světu. Má pohon na elektřinu, solární panely i solidní schopnosti pro jízdu v terénu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Elon Musk vyzývá zaměstnance, ať řeší náklady a ne dodávky ke konci čtvrtletí Elon Musk vyzývá zaměstnance, ať řeší náklady a ne dodávky ke konci čtvrtletí
Automobilka Tesla chce změnit svou strategii. Honění prodejních čísel ke konci čtvrtletí k ničemu nevede a jen zbytečně zvyšuje náklady. Elon Musk tak kdysi používané řešení začíná nyní zatracovat.
30.11.2021, aktualita, Milan Šurkala
NIO otevře nové stanice pro výměnu akumulátorů na čerpačkách Shellu NIO otevře nové stanice pro výměnu akumulátorů na čerpačkách Shellu
Společnosti NIO a Shell uzavřely strategické partnerství. Díky němu budou k dispozici výměnné stanice NIO Power Swap i na vybraných čerpacích stanicích společnosti Shell. Půjde i o nabíječky akumulátorů.
29.11.2021, aktualita, Milan Šurkala
Ionity postaví další rychlonabíječky za 700 mil. EUR Ionity postaví další rychlonabíječky za 700 mil. EUR
Síť rychlonabíječek elektromobilů Ionity bude v budoucnu výrazně rozšířena. Společnost chce v Evropě investovat 700 milionů EUR do výstavby dalších a počet nabíjecích stojanů do roku 2025 dostat na čtyřnásobek dnešního stavu.
29.11.2021, aktualita, Milan Šurkala
Na univerzitě v Curychu vyrábí solární paliva z CO2 a vody ve vzduchu Na univerzitě v Curychu vyrábí solární paliva z CO2 a vody ve vzduchu
Vědci hledají různé způsoby, jak udělat budoucí dopravu ekologičtější. Velkým otazníkem je letecká doprava, kde to vypadá na výrobu umělého paliva. Na univerzitě ETH v Curychu vyvinuli systém, který ho vytvoří ze vzduchu.
26.11.2021, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů