www.svetmobilne.cz
>
>

Stella Vita: solární karavan nizozemských studentů

Stella Vita: solární karavan nizozemských studentů
, , aktualita
Nizozemští studenti z Eindhoven University of Technology vyvinuli karavan, který má být poháněn výhradně solární energií. Plocha solárních panelů totiž může dosahovat až 17,5 čtverečních metrů.
K oblíbeným
reklama
Solar Team Eindhoven je tým studentů z Nizozemí, který si dal za cíl vyvinout solární karavan. Výsledek jejich snahy se jmenuje Stella Vita a jde o netradičně tvarovaný vůz, který sice hodně sází na aerodynamiku, ale přesto se snaží být i dostatečně praktickým pro cestování.
 
Stella Vita
 
Vůz pokrývají solární panely, které mají generovat dostatek energie nejen pro sledování TV, sprchu, nabíjení notebooku i vaření kávy, ale také pro samotný pohon automobilu. Studenti tvrdí, že během slunečného dne může vůz ujet až 730 km, nicméně neznáme bližší detaily (např. velikost akumulátoru). Víme jen to, že je pro 2 pasažéry a může jet rychlostí až 120 km/h.
 
Stella Vita
 
Zajímavostí je střecha vozu, která se podobně jako u některých cestovních verzí dodávek vysouvá nahoru. Zde se tak zvětšuje vnitřní prostor pro posádku a střecha skrývá také jednu pozoruhodnou vychytávku. Pod hlavním solárním panelem jsou ještě dva další, které se mohou vysunout do stran a plochu panelů tak zhruba zdvojnásobit na výsledných 17,5 m2.
 
Stella Vita
 
Bohužel více technických údajů neznáme, takže se můžeme jen dohadovat. Dá se např. předpokládat, že plně rozestřená střecha by mohla poskytovat maximální výkon okolo 3 až 3,5 kW, během jízdy to ale bude za ideálních podmínek patrně jen něco kolem poloviny.
 
Stella Vita
 
Studenti nyní vyráží na 3000km cestu z Eindhovenu a nejjižnější cíp Španělska do Tarify a chtějí využít jen sluneční energie (start však bohužel ovlivnily technické problémy). Mají tím ukázat budoucnost udržitelné dopravy.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
BMW v roce 2024 přestane v Mnichově vyrábět spalovací motory BMW v roce 2024 přestane v Mnichově vyrábět spalovací motory
Konec spalovacích motorů se podle všeho blíží a automobilka BMW už ohlásila, že s jejich výrobou v mnichovské továrně skončí do roku 2024. Minimálně z poloviny elektrické chce BMW být do roku 2030.
25.10.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jak funguje spalovací motor? Průhledný motor ve slow-motion videu napoví Jak funguje spalovací motor? Průhledný motor ve slow-motion videu napoví
Možnosti moderních kamer jsou velmi dobré, ale občas je potřeba jim pro netradiční záběry trochu pomoci. Na YouTube se takto objevilo video, které vyřešilo natáčení spalování paliva v motoru jeho průhledným blokem.
25.10.2021, aktualita, Milan Šurkala
Solární karavan Stella Vita dojel do cíle jen na sluneční energii Solární karavan Stella Vita dojel do cíle jen na sluneční energii
Solární karavan Stella Vita nizozemských studentů dojel jen na sluneční energii z Nizozemí až na úplný jih Španělska. Celkově měl ujet téměř 3000 km, nakonec to ale s několika peripetiemi bylo okolo 2000 km. I tak je to ale úspěch.
24.10.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Výměnné stanice baterií NIO se stanou decentralizovanou solární elektrárnou Výměnné stanice baterií NIO se stanou decentralizovanou solární elektrárnou
Automobilka NIO chce rozšířit funkčnost svých stanic pro výměnu akumulátorů svých elektromobilů. Nově budou instalovány solární panely a síť se tak současně stane i decentralizovanou solární elektrárnou.
22.10.2021, aktualita, Milan Šurkala
Software si spletl registrační značku a tričko, řidiči tak hrozila pokuta Software si spletl registrační značku a tričko, řidiči tak hrozila pokuta
Programy nejsou neomylné a pokud je někdo nekontroluje, může dojít k zajímavým situacím. Pár z Velké Británie tak dostal pokutu za jízdu v pruhu pro autobusy, ačkoli v daném místě nikdy nejel. Počítač si totiž spletl nápis s registrační značkou.
20.10.2021, aktualita, Milan Šurkala