reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Stella Vita: solární karavan nizozemských studentů

, , aktualita
Stella Vita: solární karavan nizozemských studentů
Nizozemští studenti z Eindhoven University of Technology vyvinuli karavan, který má být poháněn výhradně solární energií. Plocha solárních panelů totiž může dosahovat až 17,5 čtverečních metrů.
Stella Vita: solární karavan nizozemských studentů
Solar Team Eindhoven je tým studentů z Nizozemí, který si dal za cíl vyvinout solární karavan. Výsledek jejich snahy se jmenuje Stella Vita a jde o netradičně tvarovaný vůz, který sice hodně sází na aerodynamiku, ale přesto se snaží být i dostatečně praktickým pro cestování.
 
Stella Vita
 
Vůz pokrývají solární panely, které mají generovat dostatek energie nejen pro sledování TV, sprchu, nabíjení notebooku i vaření kávy, ale také pro samotný pohon automobilu. Studenti tvrdí, že během slunečného dne může vůz ujet až 730 km, nicméně neznáme bližší detaily (např. velikost akumulátoru). Víme jen to, že je pro 2 pasažéry a může jet rychlostí až 120 km/h.
 
Stella Vita
 
Zajímavostí je střecha vozu, která se podobně jako u některých cestovních verzí dodávek vysouvá nahoru. Zde se tak zvětšuje vnitřní prostor pro posádku a střecha skrývá také jednu pozoruhodnou vychytávku. Pod hlavním solárním panelem jsou ještě dva další, které se mohou vysunout do stran a plochu panelů tak zhruba zdvojnásobit na výsledných 17,5 m2.
 
Stella Vita
 
Bohužel více technických údajů neznáme, takže se můžeme jen dohadovat. Dá se např. předpokládat, že plně rozestřená střecha by mohla poskytovat maximální výkon okolo 3 až 3,5 kW, během jízdy to ale bude za ideálních podmínek patrně jen něco kolem poloviny.
 
Stella Vita
 
Studenti nyní vyráží na 3000km cestu z Eindhovenu a nejjižnější cíp Španělska do Tarify a chtějí využít jen sluneční energie (start však bohužel ovlivnily technické problémy). Mají tím ukázat budoucnost udržitelné dopravy.
 


reklama