Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Smartphony v KLDR: Severokorejci milují Samsung, i když je zakázaný

28.4.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Obyvatelé Severní Koreje si čím dál častěji mohou dovolit pořízení smartphonu. Mají přitom na výběr z oficiální nabídky upravených telefonů, nebo se prostřednictvím černého trhu dostanou i k zakázaným modelům z Jižní Koreji.
Rozšíření mobilních telefonů mezi obyvateli totalitní Severní Koreji je větší, než byste nejspíš čekali. V letošním roce by počet uživatelů měl dosáhnout 5 milionů. Pokud budeme věřit z údajům o počtu obyvatel z roku 2016, který hlásí něco málo přes 25 milionů lidí, vlastní mobilní telefon skoro každý pátý obyvatel této země. Ve srovnání s jinými částmi světa je to sice stále směšné číslo, ale na druhou stranu se ukazuje, že mobil není výsadou jen pro hrstku nejbohatších Severokorejců, ačkoliv bude ještě nějaký čas trvat, než se rozšíří i mezi většinové chudší obyvatelstvo.
 
 
Jeden ze smartphonů oficiálně nabízených v KLDR běží na Androidu 4.2 (Zdroj: Youtube.com)
 
Obyvatelé nejizolovanější země světa si mohou pořídit i smartphony, přičemž oficiální nabídka je velmi omezená. Severokorejská vláda spolupracuje s čínskými společnostmi, které ji dodávají speciálně upravené smartphony. Než se dostanou k zákazníkovi, je do nich nainstalován software pro blokování internetového připojení, aby bylo zamezeno komunikaci s okolím a přístupu k zahraničním informacím. KLDR údajně tyto telefony nakupuje z Číny za přibližně 50 dolarů (1 000 Kč), ale prodává je za pětinásobek. Jedná se tedy také o poměrně významný zdroj příjmů do státní kasy.
 
 
Severokorejští vývojáři dokonce ukradli ikonku Google Drive a použili ji pro zcela jinou aplikaci (Zdroj: Youtube.com)
 
Severní Korea zároveň zakazuje dovoz zboží ze zahraničí, především z Jižní Koreje a USA. Do země se tedy oficiální cestou téměř nedostanou produkty od světoznámých značek. Přesto v zemi existuje černý trh, kde je velký zájem především o elektroniku jihokorejského původu. Důvodem je podpora korejského jazyka i pověst vysoké kvality. Řada obyvatel totalitní země proto vlastní smartphony Samsung Galaxy, které se mezi zakázanými značkami těší vůbec největší popularitě. Telefony se dostanou k zákazníkovi i s čínskou SIM kartou, která umožňuje komunikaci s rodinou a přáteli, kteří utekli do jižní demokratické části korejského poloostrova. Využívány jsou jak tradiční hovory a textové zprávy, tak různé komunikátory jako WeChat, Telegram nebo KakaoTalk.
Na území KLDR totiž funguje několik mobilní sítí, které spravuje Koryolink, společný podnik severokorejské vlády a egyptského operátora Orascom. První sít je určena pro domácí obyvatele a je blokováno pro komunikaci se zahraničím. Další síť slouží pro zahraniční návštěvníky a k poslední mají přístup jen vyvolení Severokorejci, hlavně vysocí představitelé komunistické strany. Aby se občané vyhnuli trestu za používání zakázané elektroniky, nahrazují loga jihokorejských firem čínskými nebo japonskými. Někdy dokonce dochází k přelepování výrobního štítku novým, kde je napsáno například Made in China (vyrobeno v Číně).
 
 
Severokorejský vůdce a jeho údajný Macbook Pro (Zdroj: Twitter.com)
 
Výrobky amerických firem se do KLDR dostávají méně často. Severokorejský vůdce Kim Čong-un je ovšem velkým fanouškem Applu, podle zveřejněných fotografií používá například Macbook či iMac, stejně jako jeho předchůdce Kim Čong-il.
 


reklama