Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Severokorejský tablet prozkoumán: dovolí spustit pouze schválené soubory

13.2.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Obyvatelé KLDR mají možnost si za dost vysokou cenu pořídit tablet s Androidem, který má ovšem dost limitované funkce. Uživatel se nepřipojí k internetu, otevře pouze schválené soubory a je mu neustále vnucován pocit, že je sledován.
Severní Korea patří k nejizolovanějším zemím světa, přesto si její obyvatelé mohou zakoupit tablet. Nabízené modely byste ovšem spočítali na prstech jedné ruky a vzhledem k průměrným příjmům se rozhodně nejedná o produkt, který si může dovolit téměř každý. Komunistická vláda si nevyrábí vlastní tablety, ale upravuje si pro tyto účely čínské modely. Jeden z nich nese název Woolim a jeho výrobcem je čínská společnost Hoozo. Ještě než se ovšem zařízení dostane do ruky severokorejského uživatele, projde výraznými úpravami. Změny se týkají také hardwaru, kdy jsou například odstraněny moduly pro příjem bezdrátových technologií Wi-Fi a Bluetooth.





Tablet sice běží na operačním systému Google Android (konkrétní verze nebyla specifikována, ale patrně půjde o některé ze starších sestavení), z jeho otevřenosti si toho ovšem uživatelé moc neužijí. Z předinstalovaných aplikací je dostupná PDF čtečka, pomocí které si uživatel může otevřít návod k použití či propagandistické texty. Dále je možné sledovat místní televizní stanici, zahrát si mírně upravenou hru Angry Birds nebo se vzdělávat pomocí několika edukačních aplikací, kam můžeme zařadit také ruský, čínský a francouzský slovník. Děti mohou využívat program, který je naučí psát na klávesnici. Přístup k otevřenému internetu pochopitelně chybí, zobrazit je možné pouze pár desítek stránek severokorejského intranetu.





Další aplikace není možné do tabletu nainstalovat, pokud nejsou schváleny komunistickou vládou. Systém totiž kontroluje každý soubor, a pokud postrádá příslušný kryptografický podpis, nepovolí jeho otevření. To se týká naprosto všech typů souborů včetně HTML. Podle odborníků nemá běžný uživatel šanci toto opatření obejít, většina by se o to však nejspíš stejně z obavy před problémy stejně nepokusila. Tablet totiž neustále vyvolává dojem, že je uživatel sledován. Při spuštění každé aplikace je totiž automaticky pořízen snímek obrazovky, který se uloží do interní pamětí. Obrázek je potom možné otevřít, ale nikoliv smazat.

Severokorejský tablet je tedy pro obyvatele totalitní země zajímavým zpestřením, ale s jen velmi omezenými možnostmi.

Zdroj: Motherboard.vice.com
reklama