Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Škoda Vision E: studie elektromobilu s autonomním řízením

30.3.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Škoda Auto odhalila svůj první koncept elektricky poháněného automobilu, který je navíc připraven na autonomní řízení. Už v roce 2019 chce automobilka zařadit do nabídky první hybrid a o rok později bude následovat plnohodnotný elektromobil.
Dceřiný Volkswagen už s elektricky poháněnými vozidly koketuje delší dobu, ale v případě Škody se jedná o první vlaštovku. Vision E je studie pětidveřového SUV-kupé, která bude ukázána příští měsíc na autosalonu v Šanghaji. Dynamicky navržený elektromobil má délku 4 645 mm, šířku 1 917 mm a výšku 1 550 mm, díky rozvoru 2 850 mm či krátkým převisům by mělo být dosaženo také velmi prostorného interiéru. Dva elektromotory s celkovým výkonem 225 kW pohání všechna čtyři kola a umožňují dosáhnout maximální rychlostí 180 km/h. Ion-lithiové akumulátory s rekuperací energie nabízejí dojezd až 500 km.

Škoda Vision E počítá také se systémem autonomního řízení třetí úrovně. Díky použití různých kamer a senzorů se v režimu autopilota zvládne pohybovat v kolonách, projet některé úseky dálnic, držet se v jízdním pruhu a předjíždět, nebo parkovat. I při zapnutém autonomním řízení musí být řidič samozřejmě neustále připraven zasáhnout v případě potřeby. Škoda také oznámila své plány na sériově vyráběné elektromobily. V roce 2019 bude představen Superb s plug-in-hybridním pohonem a o rok později se dočkáme prvního, plně elektrického sériového vozidla této značky. Do roku 2025 je v plánu pět elektricky poháněných modelů z různých segmentů.

Zdroj: Tisková zpráva
reklama