Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Severokorejský výrobce svůj tablet pojmenoval iPad

30.5.2017, Jáchym Šlik, aktualita
V Číně si sice výrobci s patenty příliš hlavu nelámou, ale Severní Korea je v tomto ohledu možná ještě výstřednější. Tamní společnost se neostýchala dát svému novému tablet název iPad. Čím je tento tablet z KLDR vybaven?
I v nejizolovanější zemi světa si mohou obyvatelé pořídit tablet. V minulosti jsme psali o jednom ze severokorejských tabletů, který má velmi omezené funkce – uživatel se s ním například nepřipojí k internetu ani neotevřou soubory, které nebyly schváleny tamní vládou. Stejně tak není překvapením, že se po hardwarové i softwarové stránce jedná o značně zastaralé zařízení. Tabletů je ovšem na výběr více a nejnovější dostupný model je zajímavý už svým názvem „Ryonghung iPad“. Jeden z tamních prodejců si příliš nedělal hlavu s duševním vlastnictvím Applu. Otázkou zůstává, jaký marketingový efekt bude mít tento krok v Severní Koreji, neboť z evropského pohledu je těžké odhadovat, kolik tamních obyvatel zná značky Apple a iPad.

Název je však patrně první a poslední věc, která byla okopírována od amerického výrobce. Už a první pohled je totiž znát, že po technologické stránce je „Ryonghung iPad“ minimálně pár let pozadu. Tablet je vybaven dotykovým displejem o neznámé úhlopříčce, okolo kterého se nacházejí masivní rámečky. Vedle displeje je patrný fotoaparát, který by své využití mohl najít při pořizování selfie. Tablet je dodáván spolu s ochranným obalem a integrovanou QWERTY klávesnicí, jedná se tedy zároveň o jakési jednoduché konvertibilní zařízení. Ve výbavě nalezneme také blíže nespecifikovaný čtyřjádrový procesor na frekvenci 1,2 GHz, kterému sekunduje 1GB operační paměť a 8GB interní úložiště. V případě konektivity možná překvapí HDMi výstup.

Použitý operační systém zdroj nezmiňuje, ale mohlo by se jednat buď o upravený Android, nebo nějaké vlastní řešení rovněž založené na linuxovém jádře. V každém případě je zdůrazňována „spolehlivost“ systému a více než čtyři desítky dostupných aplikací. Konkrétní tituly nejsou zmiňovány, něco málo o využití tabletu se však z popisu přece jen dozvíme: „Ryonghung iPad je nyní mezi zákazníky populární. Zvládne provádět celou škálu funkcí, jako je čtení různých zdrojů digitálních informací, kancelářské činnosti a dokumentaci.“ Severokorejští zájemci si mohou tablet zakoupit v Pchjongjangu za nezveřejněnou cenu.

Zdroj: Phonearena.com
reklama