Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Samsung zavírá čínskou továrnu v Tchien-tinu

16.12.2018, Milan Šurkala, aktualita
Samsungu se v poslední době v telefonech moc nedaří a pro čínský trh to platí dvojnásob. Jeho tržní podíl má velmi blízko nule a společnost se tak rozhodla zavřít jednu ze zdejších dvou továren na smartphony.
I když je Samsung stále celosvětovou jedničkou v prodejích telefonů, jeho zastoupení rychle klesá a v posledním čtvrtletí vykázal meziročně 15% pokles, což je dost nepříjemné. Opravdu velmi markantní je to zejména na čínském trhu. Ještě před pěti lety zde měl okolo 20 % tržního podílu, nicméně dnes je to sotva 1 %. Na čínském trhu tak v podstatě neexistuje a byl převálcován čínskými značkami, které se v poslední době hodně vyšvihly.
 
Samsung logo
 
Už v létě se objevily informace, že by se následkem tohoto měla zavírat čínská továrna v Tchien-tinu a tak se nyní i děje. V provozu je nyní posledních několik dní a s ní zde ztratí práci i přibližně 2600 zaměstnanců. Těm ale Samsung nabídne různé formy podpory a případně převelení do jiných poboček společnosti.
 
Za rozhodnutím stojí i ten fakt, že se Čína stává drahou zemí pro výrobu a Samsung tak přesouvá produkci do levnějších zemí, jako je Vietnam nebo Indie. Právě zavíraná továrna měla výrobní kapacitu 36 milionů kusů telefonů ročně, zatímco druhá čínská továrna v Huizhou v provincii Guangdong zvládala vyrobit 72 milionů. To je ale stále relativně málo vůči nejnovější indické továrně v Noidě v Uttarpradéši, kde by se za tři roky mělo vyrábět 120 milionů kusů. Ve Vietnamu má nyní Samsung dvě továrny, které dohromady chrlí 240 milionů telefonů za rok.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama