Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Samsung vyřadí z provozu všechny zbylé nevrácené kusy Galaxy Note 7

25.3.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Samsung nadále řeší problém, jak donutit poslední majitele k vrácení vadných phabletů Galaxy Note 7, které se mohou vlivem chyby vznítit. Mezi uživateli se nachází poslední 3 % nevrácených kusů, které výrobce pomocí softwarové aktualizace znemožní nabíjet.
Mohlo by se zdát, že kauza Galaxy Note 7 je za námi. Samsung zveřejnil důvody, proč docházelo k explozím phabletů a zavedl přísná bezpečností opatření, aby se něco podobného nemohlo opakovat. Zároveň se zpátky k výrobci dostala naprostá většina těchto telefonů. Jenže právě tady je problém, neboť číselně vyjádřeno bylo navráceno 97 % kusů. Posledních několik procent tedy někteří majitelé stále nevrátili a dost možná phablet používají ke každodenním činnostem. Samsung přitom na nutnost výměny upozorňoval nejrůznějšími způsoby včetně zprávy na displeji, o problému mluvila také média po celém světě. Na mnoha trzích byla navíc společnost velmi štědrá a při vrácení telefonu přihodila jako omluvu bonus navíc.

Přesto se najdou majitelé Galaxy Note 7, který svůj přístroj ještě nevrátili. Je přitom prakticky vyloučeno, že by se k nim informace o nebezpečí exploze nedostala. Spíše se jedná o zatvrzelé uživatele, kteří svůj phablet zkrátka nechtějí vrátit. Řada z nich telefon jistě ani nepoužívá, ale má jej uložený někde doma jako raritu, která by navíc v budoucnu mohla mít hodnotu převyšující pořizovací cenu. Z Galaxy Note 7 se tedy klidně mohl stát poměrně unikátní sběratelský kousek. Samsung sice nezveřejnil, kolik ze zmiňovaných 3 % nevrácených přístrojů je aktivních, ale značná část to jistě bude, neboť se jihokorejský výrobce rozhodl učinit víceméně definitivní krok, jak telefony po softwarové stránce sprovodit ze světa.

V blízké době by měla po celém světě vyjít aktualizace, která na dálku znemožní nabití telefonu. Jakmile tedy jednou baterie klesne na nulu, stane se z Galaxy Note 7 nepoužitelné těžítko. Něco takového už Samsung v minulosti provedl v USA. V jiných regionech byl mírnější, když omezil maximální kapacitu baterie na 30 %, nebo vypnul přístup k Wi-Fi, Bluetooth a mobilním sítím. Všechny tyto aktualizace jsou samozřejmě instalovány na pozadí a uživatel nemá za běžných okolností možnost je zakázat. Není ovšem vyloučeno, že šikovní majitelé phabletu si najdou cestu, jak toto omezení obejít.

Nedávno se spekulovalo o možnosti, že by Samsung repasoval vrácené kusy Galaxy Note 7 a znovu je prodával na rozvojových trzích. Od té doby se však neobjevil další náznak, který by tyto záměry potvrzoval. Na druhou stranu je velmi pravděpodobné, že letos v létě bude představen nástupce ukončeného modelu – Samsung Galaxy Note 8.

Zdroj: Gsmarena.com
reklama