Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Samsung vyplatí milion dolarů měsíčně vývojářům aplikací pro Tizen OS

14.11.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Jedním z největších problémů nových platforem je nedostatek kvalitních aplikací. Potýká se s ním i Samsung, který se na rozvojových trzích snaží prosadit s operačním systémem Tizen. Vývojáře chce od příštího roku motivovat štědrými finančními odměnami.
Trh se smartphony v současně době plně ovládá Google Android následovaný iOS od Applu. Někde v rohu se potom krčí mobilní Windows a s ještě mizivějším podílem několik dalších operačních systémů. Právě v této skupince nalezneme Tizen OS, který má na svědomí Samsung spolu s řadou dalších výrobců elektroniky i mobilních operátorů. Prozatím se objevil jen na třech modelech smartphonů (Samsung Z1, Z2 a Z3), které spadají mezi low-endy a jsou zatím nabízeny jen v Indii a na dalších rozvojových trzích. Kromě toho nalezneme tento systém také na některých chytrých hodinkách, náramcích, fotoaparátech, produktech pro chytrou domácnost a také všech novějších Smart TV od Samsungu.

Pro Tizen OS už existuje slušné množství aplikací, ale ve srovnáním s Androidem či iOS je to stále jen kapka v moři. Přitom právě nedostatek kvalitních aplikací může být jedním z hlavních důvodů, proč se uživatelé těmto méně rozšířeným platformám raději vyhýbají. Samsung by ovšem rád rozšířil Tizen i mezi high-endové smartphony, u kterých je přitom poptávka po aplikacích ještě vyšší. Proto se jihokorejský výrobce rozhodl spustit první program, který má motivovat vývojáře k tvorbě či portu aplikací na rozvíjející platformu. Onou motivací je samozřejmě finanční odměna, která bude za jednu aplikaci činit 10 000 dolarů (250 000 Kč) nebo více.
Samsung Z2 je nejnovějším telefonem s Tizen OS


Program bude probíhat od února do října 2017 a každý měsíc budou odměněni tvůrci stovky nejstahovanějších aplikací z obchodu Tizen, které do něj byly předběžně zaregistrovány. Akce je otevřena pro vývojáře z celého světa a týká se jak nových, tak již vydaných aplikací. Jedinou podmínkou je už zmíněná registrace, která bude na internetové stránce incentive.tizenstore.com spuštěna v průběhu ledna příštího roku. Výherci odměn budou vyhlášeni vždy desátý den následujícího kalendářního měsíce počínaje 10. březnem a konče 10. listopadem 2017. Samsung v rámci programu rozdá vývojářům milion dolarů každý měsíc a devět milionů dolarů celkem. Zda se taková investice vyplatí, se dozvíme nejdříve koncem příštího roku.

Tizen OS by se mohl v blízké době rozšířit i mezi ostatní výrobce, například Huawei údajně připravuje chytré hodinky na této platformě.

Zdroj: News.samsung.com
reklama