Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Samsung si patentoval srolovatelný displej chráněný otiskem prstu

2.1.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Flexibilní, nebo dokonce rolovatelné displeje by mohly být hudbou blízké budoucnosti. Zatím jsme však viděli jen koncepty a patenty, jako v případě posledního srolovatelného OLED displeje od Samsungu.
Někteří výrobci už vyvíjejí vlastní flexibilní displeje, které by měly změnit podobu budoucích smartphonů. Nejdále jsou v tomto ohledu bezpochyby Samsung a LG, přičemž první jmenovaný výrobce z Jižní Korei si nedávno patentoval dvě varianty srolovatelného OLED displeje. Hlavní výhodou tohoto řešení by měla být velká úhlopříčka v kombinaci se snadnou mobilitou, neboť ve chvíli, kdy by displej nebyl používán, může být navinut uvnitř dutého tělesa z kovového materiálu. Samsung v registrovaných patentech počítá s kulatou i hranatou variantou.
 
 
Model s válcovitým tvarem využívá magnety, které jsou využívány k navíjení i upevnění displeje. To je hlavní rozdíl ve srovnání s dříve patentovaným rolovatelným panelem od LG, který počítá s rotačním motorem. Pomocí magnetů lze také nastavit, do jaké délky se má obrazovka rozvinout. Také druhý model displeje od Samsungu ukrývá jednu zajímavost. Na boční straně kovové základny se totiž nachází čtečka otisků prstů, která slouží k biometrickému ověření identity uživatele, čímž je zajištěno, že se k displeji nedostane nepovolaná osoba. K vysunutí displeje totiž dojde až ve chvíli, kdy je rozpoznán otisk prstu.
V tuto chvíli nemáme žádné náznaky, že by některý z výrobců měl v plánu ukázat rolovatelné displeje na CES 2018 nebo jiném blízkém technologickém veletrhu. Samsung sice dříve oznámil, že by v letošním roce rád představil skládací smartphone, ale ten nejspíš bude počítat pouze s ohýbáním, nikoliv se srolováním, jako můžeme vidět na obrázcích k patentu. O smartphonu s rolovatelným displejem sní výrobci i zákazníci už dlouho. V roce 2016 se Samsung chlubil prototypem 5,7" srolovatelného OLED displeje, který měl tloušťku jen 0,3 mm a hmotnost 5 g. S tímto typem panelů se počítá také na větších úhlopříčkách, třeba LG plánuje srolovatelné televizory.
 


reklama