Benchmarky jsou pro řadu uživatelů stále dost důležitým ukazatelem při výběru nového smartphonu. Existují totiž pochybnosti, zda je takové porovnání výkonu přesné, neboť ne vždy zvládne telefon využít veškerý výkon i při běžném používání. V minulosti bylo navíc zjištěno, že většina výrobců v benchmarcích podvádí a vylepšuje výkon svých telefonů jen za účelem lepšího výsledku v těchto syntetických testech. Když však kauza praskla, výrobci od tohoto jednání většinou upustili a zareagovali také autoři benchmarků, kteří často implementovali ochranu před podobnými podvody.

V benchmarcích měla podvádět bývalá vlajková loď Samsung Galaxy S4 představená už v roce 2013
Daniel Norcia už v roce 2014 podal žalobu u amerického soudu na Samsung, který měl navyšovat výkon procesoru právě pro lepší výsledky v benchmarcích. Tuto výhodu ovšem nebylo možné využít při běžném používání smartphonu, podle žalobce šlo o záměrně zkreslení schopností telefonů, které společnost použila k vytvoření dojmu, že je Samsung Galaxy S4 silnější než konkurenční modely. Smartphone byl naprogramován k tomu, aby podával vyšší výsledky v benchmarcích, ačkoliv tuto výhodu nebylo možné replikovat mimo bemchmarkovou aplikaci.
Podle původní žaloby jihokorejský výrobce také uváděl nepřesný údaj o velikosti interního úložiště. Samsung totiž uváděl pouze celkovou velikost paměti, ale nepočítal přitom s tím, že její značnou část zabere operační systém. Tato část ovšem byla později z žaloby vyškrtnuta. Od té doby se navíc výrobci polepšili a většinou kromě celkové velikosti úložišti uvádějí také údaj o použitelné velikosti, případně alespoň upozorňují, že výsledná kapacita se může lišit. Soud zabývající podváděním Samsungu v benchmarcích ovšem nadále pokračuje.
Díváte se při vybírání smartphonu, jak si daný model vede v benchmarcích? Nebo pro vás tento údaj není důležitý?
Zdroj: Digitaltrends.com