Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Samsung i LG pracují na displeji zahnutém na všech čtyřech stranách

26.4.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Displej zabírající celou čelní plochu smartphonu je snem mnoha výrobců i uživatelů. Realizován by mohl být v podobě OLED panelu, který by byl zahnutý na všech čtyřech stranách. Takový displej v současné době údajně vyvíjí oba jihokorejští výrobci.
Průkopníkem mobilních displejů zahnutých přes okraj se v posledních letech stal Samsung, který s nasazováním této technologie začal pozvolna. Galaxy Note Edge představený v roce 2014 měl displej zahnutý pouze na jedné straně. Potom se objevily modely se zakřivením po obou bočních stranách a tento typ displeje pronikl také do řady Galaxy S. Letošní vlajkové lodě Galaxy S8 a S8+ jsou dokonce nabízeny pouze se zahnutou obrazovkou. Dalším krokem by měl být OLED displej, který je zahnutý na všech čtyřech stranách a zabírá tak celou přední plochu smartphonu.

To je na první pohled velmi elegantní řešení, které můžeme vídat na různých konceptech, ale otázkou zůstává, jak by bylo praktické při každodenním používání. A nejde jen o možné nepohodlí při držení telefonu v ruce nebo jeho ovládání, ale také o jeho odolnost při pádu na zem, která v takovém případě nebude příliš vysoká, naopak ceny náhradních dílů se nejspíš budou blížit astronomickým částkám. I aktuálně používaný displej zahnutý jen na bočních stranách má velké množství odpůrců a podle některých názorů dokonce technologie potřebuje ještě nějaký k tomu, aby dospěla a byla lépe použitelná.
Samsung Galaxy S8+ a jeho vychvalovaný Infinity Display


Displej zakřivený na všech stranách údajně nevyvíjí jen Samsung, ale také konkurenční LG. I tento jihokorejský výrobce má se zahnutými displeji zkušenosti, i když je prozatím příliš nepoužívá ve vlastních modelech, ale dodává jej například do phabletu Xiaomi Mi Note 2. Změnu by mohl přinést až připravovaný model LG V30. U něj bychom ještě čtyřstranně zahnutý displej neměli očekávat, neboť vývoj podle dostupných informací není zase tak daleko, aby mohla být ještě v letošním roce zahájena masová výroba.

Naopak je vývoj údajně provázen technickými obtížemi. Samsung by se potýká především s komplikacemi při laminaci displeje, neboť po jejím provedení displej v rozích přestane zaznamenávat dotyky. Taková obrazovka je ve smartphonech samozřejmě nepoužitelná. není ovšem pochyb, že dříve či později bude tato překážka překonána a dočkáme se dokonce nějakého funkčního prototypu.

Zdroj: Androidcommunity.com
reklama