Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Samsung Galaxy S9 se neprodává dobře, divize telefonů upadá

1.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Samsung asi není nadšený z prodejů telefonu Galaxy S9, které nejsou tak vysoké, jak si společnost představovala. Také celá divize telefonů už dlouhodobě klesá. A bohužel není jediná. Nahoru to táhnou paměti.
Samsung je obrovským gigantem, nicméně i takové společnosti se ne vždy daří. Pokud jde o mobilní telefony, poslední čtvrtletí rozhodně nebylo důvodem k oslavám. Prodeje klesly ze 30,01 bilionů korejských wonů na přesně 24 bilionů, což je 20% propad. To opravdu není málo. I když divize telefonů je nadále zisková, 2,67 bilionu wonů je přeci jen o 19 % méně než loni. Navíc jde už o třetí čtvrtletí po sobě, kdy příjmy meziročně klesaly. Své v tom hraje i vlajková loď Galaxy S9, jejíž prodeje jsou poměrně slabé a jde v podstatě o nejhůře prodávaný model řady S od dob Galaxy S3 z roku 2012. Naději skýtá nový Galaxy Note 9, který bude mít měsíční náskok před novými iPhony a také plán zavést i do levnějších telefonů high-endové technologie, čímž by mohly být atraktivnější. Chce mít např. vedoucí pozici v podpoře 5G.
 
Samsung Galaxy S9
 
Bídně je na tom překvapivě i divize displejů. Poptávka po OLED i LCD panelech je slabší (a také klesá jejich cena), což se projevilo v poklesu příjmů ze 7,71 na 5,67 bilionu wonů, klesl také zisk z 0,97 na pouhých 0,14 bilionu wonů. Zde se ale předpokládá brzký vzestup díky novým telefonům od Applu, pro něž společnost dodává displeje.
 
Spotřební elektronika také moc nezářila (pokles příjmů téměř o 5 %) a tak jediná divize Samsung Electronics, která šla nahoru, byly polovodiče (obecně DRAM, NAND paměti, snímače, procesory,...). Tady se naopak Samsungu dařilo velmi dobře a příjmy vzrostly ze 17,88 bilionu o 25 % na 21,99 bilionu wonů. Také zisk šel z 8,03 na 11,81 bilionu. Ve výsledku tak společnosti sice klesly příjmy ze 61 na 58,48 bilionu wonů (pokles 4,1 %), ale zisk se navýšil o 5,7 % na bilionu wonů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama