Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Samsung Galaxy S9 a S9+ přináší tři biometrické metody autentizace

25.2.2018, Milan Šurkala, aktualita
Samsung dnes představil své nové vlajkové lodi Galaxy S9 a S9+. Ty přináší tři různé metody biometrické autentizace. Zajímavostí je také AKG zvuk nebo fotoaparát se světelností F1,5 a podporou 960fps zpomaleného videa.
Na nové vlajkové lodě od Samsungu jsme čekali s napětím a dnes k večeru došlo k jejich oficiálnímu představení. Jde o modely Galaxy S9 a Galaxy S9+. Smartphony přináší několik zajímavých novinek navíc, mezi nimi např. tři různé metody biometrické autentizace. Telefon lze odemknout nejen pomocí otisku prstů, ale také skenem oční duhovky a nechybí ani rozpoznání tváře podobně jako to nabídl třeba iPhone X. Uživatel si tak sám může rozhodnout, který ze systémů mu bude nejvíce vyhovovat. Navíc je možné třeba přiřadit otisky různých prstů pro odemykání různých částí telefonu (např. jiný pro odemknutí telefonu a jiný pro přístup do zabezpečených složek).
 
Samsung Galaxy S9 displej
 
Telefon je vodotěsný a splňuje certifikaci IP68, nevadí mu ani prach. Mimo jiné podporuje bezdrátové nabíjení baterie, která má v případě modelu S9 kapacitu 3000 mAh, u S9+ pak vyšších 3500 mAh. Samozřejmostí je dnes i rychlé nabíjení přes USB-C port. Oba telefony se pochopitelně liší především ve velikosti AMOLED displeje Infinity Display. U Galaxy S9 má 5,8" úhlopříčku, poměr stran 18,5:9 a rozlišení Quad HD+. Hustota bodů tak dosahuje opravdu velmi vysoké hodnoty 570 ppi. U Galaxy S9+ má větší 6,2" úhlopříčku. Poměr stran zůstává stejně jako Quad HD+ rozlišení, kvůli čemuž se hustota bodů snížila na stále excelentních 529 ppi.
 
Samsung Galaxy S9 zadní část
 
Rozdíly jsou také v zadních fotoaparátech, nicméně ten přední je stejný u obou. Ten má rozlišení 8 megapixelů, světelnost F1,7 a autofokus. Menší model má pak vzadu 12MPx snímač s Dual Pixel technologií a optickou stabilizací obrazu. Potěší vynikající světelností F1,5 pro lepší focení za horších světelných podmínek i pro větší mazání pozadí, nicméně tentokrát tu najdete dokonce irisovou clonu, která dokáže zvýšit clonu na hodnotu F2,4. Objektiv pak zvýší hloubku ostrosti (méně maže pozadí), ale rovněž zlepší kresbu. Je zde také multiexpozice ze 12 snímků, jejichž sloučením dokáže telefon dramaticky snížit množství šumu na nočních snímcích. Samozřejmostí je 4K video při 30 snímcích za sekundu nebo Full HD při 60 fps.
 
Samsung Galaxy S9 barevné kombinace
 
U Galaxy S9+ jsou fotoaparáty rovnou dva. Ten první je shodný s modelem S9 (má také clonu), ten druhý pak disponuje také 12MPx rozlišením a optickou stabilizací obrazu, má ale delší ohniskovou vzdálenost. Funguje tedy jako mírný teleobjektiv. Velkým lákadlem může být také snímání zpomaleného videa s rychlostí až 960 fps. To lze natáčet maximálně v HD rozlišení (1280×720 pixelů), přičemž lze takto pořídit přibližně 0,2 sekundy skutečného záznamu. Te se pak přehraje jako 6sekundové video (zhruba 30krát pomaleji). Vide je možné přehrávat dopředu, pozpátku i nastříhat s pohybem tam a zpět. Slow-motion videa mohou být i na zamykací obrazovce. Ve Full HD rozlišení pak můžete počítat s 240 fps.
 
Samsung Galaxy S9 Plus displej
 
V obou případech tu najdete 10nm 64bitový 8jádrový procesor s taktem čtyř výkonných jader 2,8 GHz (v některých zemích 2,7 GHz) a zbývající čtveřice pak běží na 1,7 GHz. Zatímco Galaxy S9 má 4 GB RAM, větší model S9+ se může pochlubit dokonce 6 GB RAM. Oba přístroje mají 64GB vnitřní paměti a podporují až 400GB microSDXC kartu.
 
Telefony disponují bezdrátovým rozhraním Wi-Fi 802.11/g/n/ac (umí 2,4 GHz i 5 GHz) a VHT80 MU-MIMO, nechybí ani Bluetooth 5.0 LE (rychlost až 2 Mbps), ANT+, NFC, jsou zde i polohovací služby jako GPS, Galileo, Glonass a Beidou. O mobilní internet se tu stará LTE Cat.18 s Enhanced 4X4 MIMO/CA.
 
Samsung Galaxy S9 zadní část
 
Velmi bohatá je i nabídka různých senzorů. Už jsme zmiňovali čtečku otisků prstů, nebo skener oční duhovky, nechybí však ani senzor tlaku, akcelerometr, barometr, gyro a geomagnetický senzor,, Hallův snímač, senzor srdečního teplotu, přiblížení a světla. V telefonech najdete stereo reproduktory AKG a podporuje také systémy virtuální reality Gear VR a Google Daydream. Galaxy S9 i S9+ podporují platformu DeX, kdy lze telefon připojit k perifériím jako je např. klávesnice nebo myš, výstup poslat na monitor a používat jej tady jako PC. AR Emoji pak mapuje více než 100 prvků tváře pro vytvoření 3D modelu tváře a animování emoji na základě skutečných výrazů tváře. Podporován je také asistent Bixby, který např. pomocí fotoaparátu a umělé inteligence dokáže automaticky překládat nápisy z cizích jazyků.
 
Rozměry telefonů činí 147,7×68,7×8,5 mm v případě Galaxy S9, resp. 158,1×73,8×8,5 mm u Galaxy S9+. Hmotnost jsou pak 163 gramů, resp. 189 gramů. Samozřejmostí je použití nového operačního systému Google Android 8.0 Oreo. V prodeji budou varianty v růžové, černé, šedé a modré barvě.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama