Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Renault a Plug Power zakládají joint venture pro výrobu vodíkových dodávek

14.1.2021, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka Renault je jednou z těch, které se hodně zabývají alternativními pohony. Nedávno představila elektromobily s vodíkovým extenderem a nyní oznamuje spolupráci s Plug Power na vývoji vodíkových dodávek.
Budoucnost dopravy bude patrně hodně odlišná od té dnešní. Spalovací motory pomalu končí a i díky velkému politickému tlaku se přechází na elektrický pohon. Některé automobilky ale vidí smysl i ve vodíkovém pohonu, kam patří např. Honda, Toyota nebo Hyundai. Smysl v něm vidí i francouzský Renault, který nedávno představil elektrické dodávky s vodíkovým extenderem a nyní chce vodíkové systémy rozšířit ještě o něco více. Podepsal memorandum se společností Plug Power, která je jedním z předních dodavatelů systémů pro vodíkovou energetiku, o založení joint venture koncem první poloviny letošního roku.
 
Renault Master ZE Hydrogen
Renault Master ZE Hydrogen (elektromobil s vodíkovým extenderem)
 
Na joint venture se budou obě společnosti podílet rovným 50% dílem a sídlo bude mít ve Francii. Cílem je zabrat 30 % evropského trhu s lehkými užitkovými vozidly s palivovými články. Nejprve se budou firmy soustředit na větší dodávky řady Traffic a Master, a to už i na současných generacích těchto vozidel. Továrna, která bude produkovat nová vozidla, bude také zajišťovat vodíkové plnící stanice, aby se mohla budovat potřebná infrastruktura. Zákazníci tak od Renaultu a Plug Poweru nemusí zakoupit jen samotná vodíková vozidla, ale mohou si také zaplatit samotnou plničku, vodík a další služby. Nemusí tak být závislí na blízké vodíkové stanici, když mohou mít svou vlastní ve svém areálu a palivo v rámci celého balíku služeb.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama