Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Spb Finance Standard Edition: držte své finance na uzdě

20.5.2004, Rob, recenze
Jestliže každý měsíc nebo týden zjišťujete, že peněženka je opět prázdná, na účtě zase proběhlo několik plateb o kterých nemáte ani páru co se za ně pořídilo a lámete si hlavu nad tím, kam se všechny peníze rozkutálely ? Už nezoufejte a pokračujte ve čtení tohoto malého seznámení s programem, kterému tyhle starosti můžete jednoduše přenechat. Samozřejmě, že údiv nad konečným zůstatkem zůstane stále, ale snad už nebude tak tragický.

Vlastní přehled


Pokud se zeptáte náhodného člověka na to, jakým způsobem a kam si zapisuje svoje výdaje a příjmy, nebo jestli je vám schopem okamžitě říci, kolik utratil tento týden za jídlo, či cigarety, málokdo vám dá přesnou odpověď a přitom bude přemýšlet za co utácel před hodinou. Program Spb Finance vám umožňuje mít vaše finance plně pod kontrolou.


Standard Edition v češtině


Při instalaci aplikace nenastaly žádné problémy. Instalační program, vás jako i u jiných aplikací od Spb, vyzve k volbě trialové nebo registrované verzi programu. V nabídce programy vám přibude ikona aplikace a zároveň se po aktivaci v programu spustí i plugin do okna today. Na stránkách výrobce jsem se dočetl, že je tento program určený pro všechna zařízení PocketPC. Takže jsem nelenil a vyzkoušel jsem provést instalaci i na starším zařízení od HP s procesorem SH3. Později se ukázalo, že i chování programu je na těchto počítačích rychlé a bez problémové aniž by byla nějak omezena funkčnost programu. Dalším krokem bylo probádání všech menu a všech možností nastavení. Hned v úvodu my bylo jasné, že program je ušit na míru americkému obchodování a placení. Různé kategorie příjmů a výdajů jsou specifikovány právě pro ně, ale to vůbec nebrání k jeho použití v evropských respektive v našich podmínkách. Vyznat se v anglické účetní terminologii mě osobně nedělá problém po nějakých měsících strávených za mořem. Ale v našem fóru je již nějakou dobu k dispozici čeština od různých autorů, za to jim patří velký dík! Velmi jednoduchým překopírováním souborů podle návodu dosáhnete české mutace programu, která zpříjemní a zároveň zpřístupní program více uživatelům. Proto budu dále uvádět terminologii jak českou tak anglickou. Pozn.: Veškeré nastavení je pro verzi programu Standard Edition, verze pro synchronizaci s programem Quicken má odlišná pravidla.






Účty a měny


Základem je zavedení účtů a měn, které budete využívat. Zde si pro jednoduchou selekci účtů můžete vybrat z několika typů účtů. Účet - account můžete zřídit jako typ hotovostní - cash, v mém případě to znamená to co mám v peněžence a to co mám od firmy. Samozřejmostí je vytvořit si několik účtů pod jedním typem.Lépe se mi to později vyúčtovává a já mám přehled co jsou opravdu moje peníze. Dále typ účtu bankovní - bank , pro majitele dnes nepostradatelných účtů u bank. Dál si můžete zřídit přehled v typech účtů pro kreditní karty - credit card, pohledávky - asset a závazky - liability. Není žádný problém zavést si přehled o stavebním spoření nebo penzijním připojištění. V posledním dialogovém okně zakládání účtu musíte zadat počáteční vklad, aby program věděl z jakých hodnot vycházet, tedy pokud nějaké peníze někde máte. Měny - currencies si zvolíte v menu ZobrazitMěny.. ( ViewCurrencies ) . Vyberete měny které budete používat a zároveň určíte která je "domácí" včetně přepočtů - kurzů měn. To slouží pro možnost pozdějšího používání přímo v dané měně a automatického přepočítávání placených částek. Jsou k dispozici snad všechna známá platidla na celém světě.





Platby, příjmy, výdaje


Jednotlivé transakční položky - transaction potom jednoduše zadáváte v okně Záznamy - Register ,kde máte zároveň přehled o těchto transakcích. Výhodou je možnost položky třídit podle datumu, velikosti částky... nebo je selektovat podle typu účtu. Takže můžete vidět pouze pohyby peněz třeba na účtu v bance nebo peněžence. U každého zadání nové transakce se vám otevře nová obrazovka, kde pomocí rozbalovacích menu v některých oknech velice rychle zadáte odkud, kam, komu, kolik........... Pokud budete pečliví a budete zadávat i typ příjmu - income nebo výdaje - expense, budete moc později jednoduše a přehledně kontrolovat svoje náklady. Což vám může pomoci ušetřit nějakou korunu. Předvyplnění dialogů v zadávání transakce vám umožňuje poměrně rychle zaznamenávat jednotlivé položky. Zapsání nákupu jedné obyčejné láhve s pitím vám takto zabere minimum času. Máte možnost vybrat, ze kterého účtu a kdy se platba provádí, v jaké měně, číslo dokladu - Ref, příjemce - Payee, kategorii - Category, třídu - Class a poznámku - Memo. Status Clr umístěný vedle volby účtu slouží k označení platby, do které je potřeba ještě něco připsat popřípadně zjistit co si to manželka koupila kartou a neřekla, takové pole se nechá nevyplněné a pokud někdy porovnáte s vaším bankovním výpisem nebo dopíšete například číslo dokladu budete ji považovat za odsouhlasnou (R) nebo naopak už nemáte důvod takovou transakci porovnávat s výpisem z účtu a považujete ji za vyřízenou (čistou) okamžitě (c).





Dalším rozlišením pro účtovanou částku je i volba třídy - class, která může být vytvořena vámi podle vašich potřeb. Příkladem toho může být sledování výdajů na dovolené, na služební cestě či nákup věcí na vánoce za použití běžně vámi dostupných účtů. Výkazy poté umožňují zobrazovat přehled pouze za tyto vytvořené třídy. Pokud máte nějaké trvalé příkazy nebo musíte platit určitou částku pravidelně, je tu možnost zadat si v programu plánované transakce - memorized transaction, určit jim termín, odkud a jaká částka se má zúčtovávat. Program vás upozorní na to, že se částka má zaplatit nebo naopak, že už má být připsána ve váš prospěch. Tyto transakce je možno nechat zobrazovat v Today screen v den který je určen při zadání. A jsme u možnosti zobrazovat konečné zůstatky v Today obrazovce. Tuto možnost máte v nastavení. Jednoduše vyberete, které konečné zůstatky účtů zobrazovat a poté už se nestačíte divit když zapnete PDA a vidíte "hrůzostrašné" sumy.






Rozpočty - Budgets


Tato funkce slouží k nastavení limitu na jednotlivé položky kategorie. Zadá se kategorie, ve které chcete sledovat výdaje a limitní částka, kterou nechcete překročit. Při vkládání záznamů se pak odečítají hodnoty od limitní částky a máte přehled kolik ještě můžete tento rok nebo měsíc utratit třeba za cigarety nebo benzín.


Záloha, export a zabezpečení dat


Program nabízí export a import do souboru qif, který je možno přímo importovat v jiných aplikací (Money, Quicken..). Jde o formát programu Quicken pro správu osobních financí. U nás velmi málo rozšířeného a používaného . Určitě se vyplatí používat vestavěné funkce zálohování dat - databáze. Nikdy nevíte co se může s vaším PDA přihodit a byla by škoda o takto pořízená data přijít. Stejně tak zabezpečení dat pod heslem uvítají ti co neradi ukazují svoje pohyby peněz osobám, které by mohli nechtěně zapnout vaše PDA.






Jednoduchost a přehlednost


Přemýšlel jsem mockrát nad tím jak vytvořit v excelu srozumitelnou tabulku na hlídání svých financí. Častokrát jsem ji měnil a ve většině případů jsem ji měl na spoustě stranách, kde se ve výsledku na to nedalo dívat a ani jako autor jsem se v tom nevyznal. Tady je všechno pod jednou střechou. Všechny účty, všechny dluhy, všechny pohyby vašich peněz. Jednoduchost nastavení a používání aplikace je pro mne velkým překvapením. V uživatelském manuálu, který je na stránkách firmy ke stažení a je profesionálně provedený, jsem se seznámil s možnostmi programu a začal laborovat. Založení účtů a zapisování položek je jednoduché a výpis přehledný. Pokud budete zapisovat poctivě všechny položky, program vás zřejmě nemile překvapí, když zjistíte za co a kolik utrácíte. Nicméně svělou věcí je možnost třídit položky jak podle účelu tak podle kategorie. Osobně si vedu položky rozdělené na služební cesty a běžný život. Času při zapisování moc nestrávíte, pomocí rozbalovacích menu jde všechno velmi rychle a přehledně. Velké nákupy nemusíte, ale můžete rozepisovat. Možnost zkrátka je, a je pouze na vás o čem se budete chtít později dozvědět co,kde a kdy bylo pořízeno. Natavené grafické přehledy jsou jako další nezanedbatelný přehled o toku vašich peněz. Vyznat se v nich není žádný problém, snad jen u některých by bylo zapotřebí ukázat i velikost částky. Tady je opravdu vidět, že program je tvořen na tvrdší měny než je česká koruna, protože v některých bilančních výpisech jsou částky, díky své velikosti nečitelné, protože se překrývají. Opravdu neocenitelnou pomocí je zobrazování stavů účtů na obrazovce Today. Existuje spousta podobných programů, které poskytují uživatelům i něco navíc. Jedním, který je ale hodně podobný tomuto, je Cash Organizer 2003 od firmy Inesoft, narozdíl od Spb Finance umí reporty tisknout a exportovat do csv souboru. Obdobou jsou i Mastersoft Money V4 od firmy Mastersoft Mobile Solutions a Pocket Quicken for Pocket PC od firmy LandWare, Inc. tyto všechny aplikace jsou ale podstatně dražší ($ 39,95) a pokud používáte jiné aplikace od Spb bude vám ovládání připadat naprosto dokonalé, jasné a jednoduché, bez zbytečných "omalovánek" a složitostí.








Základní údaje

  • Název aplikace: Spb Finance
  • Testovaná verze: 1.5.3
  • Author: Spb Software House
  • Trial verze: 15 dní
  • Cena: US$ 19.95: Koupit @ PocketGear.com (sponzorský odkaz)
reklama