Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Sony Xperia Z5 Compact: malá, ale šikovná

8.11.2016, Jan Pánek, recenze
Do redakce zavítal populární telefon Sony Xperia Z5 Compact, který nabídne kompaktní rozměry, ale výkon vlajkové lodě. Nově přichází se čtečkou otisků prstů, pozměněným designem, lepším displejem nebo velkou výdrží. Jak si vedl v našem testu?
Sony Xperia Z5 Compact patří mezi nejlepší zařízení na trhu, která může Sony nabídnout. Ve své rodině se řadí hned pod Sony Xperii Z5 Premium a Sony Xperii Z5. K testu jsme obdrželi i model Xperia Z5, takže se podíváme i na rozdíly mezi těmito telefony. Sony už představilo novější vlajkovou řadu Xperia XZ a kompaktní model X Compact, který ale nabídne spíše slabší hardware než testovaná Z5 Compact.

Řada Compact je v dnešní době jedinečná. Výrobci běžně zvětšují úhlopříčky telefonů k pro někoho neúnosným velikostem. Vždyť před 5 lety bylo na trhu legendární HTC HD 2 s 4,3" displejem a tehdy to byl velký telefon. A dnes? Takto malé telefony se už téměř nevyrábějí.

 

Konstrukce a design


Sony se rozhodlo již pro ověřenou unibody konstrukci, což znamená, že je baterie nevyměnitelná a že se telefon nedá uživatelsky rozebrat. Celý přední panel pokrývá krycí sklíčko, obrazovka zabírá velkou část (asi 68 %) plochy přední části. Nahoře je přední fotoaparát a horní výdech reproduktoru, který doplňuje ještě jeden reproduktor dole. Nepotěší nepřítomnost navigačních tlačítek, jež se objeví až na displeji.


Sony Xperia Z5 Compact displej


Rámeček telefonu je plastový a nalezneme na něm všechna mechanická tlačítka a porty. Na spodní straně se nachází micro USB konektor - ten tradiční, nikoliv oboustranný typ C. Vedle něj je první mikrofon, ten druhý je umístěn na horní hraně telefonu. Na té je ještě sluchátkový konektor jack 3,5 mm.


Sony Xperia Z5 Compact jack pro sluchátka

dole Sony Xperia Z5, nahoře Sony Xperia Z5 Compact


Nejvíce prvků se objevuje na pravé hraně. Úplně dole je dvoupolohové tlačítko fotoaparátu, které umožňuje jeho spuštění v podstatě kdykoliv, pokud není telefon úplně vypnutý. Nad ním je tradiční kolébka hlasitosti, nad níž se nachází zapínací/vypínací tlačítko. Zatímco předchozí jsou plastová, toto je kovové a ploché - je zapuštěné v rámečku a je v něm integrovaná čtečka otisků prstů.Videopohled: Sony Xperia Z5 CompactNa levé straně na první pohled nemáme žádné prvky, ale pod krytkou se schovávají sloty na micro SD kartu a na nano SIM kartu. Vložení SIM karty je řešeno trochu komplikovaně - musíme např. kancelářskou sponkou zatlačit do určeného místa, následně vyjede malinkatý šuplíček, který se ještě musí po odjištění vytáhnout nehtem.Sony Xperia Z5 Compact SIM karta


Zadní strana prošla změnou designu. Nyní je matná, nikoliv skleněně lesklá. Otisky prstů se na ní sice i tak zachytávají, ale vidět jsou jen minimálně. V levém horním rohu se nachází čočka fotoaparátu, která je mírně utopená, vedle ní je LED blesku fotoaparátu nebo svítilny. Ta je však zároveň se zády telefonu a nelze ji hmatem rozpoznat.


Sony Xperia Z5 Compact záda


Trochu kontroverzní je ochrana proti vodě a prachu. Sony sice při představení zmínilo IP68, ale nakonec telefony nedoporučilo nořit do vody. Možná i díky tomu není micro USB konektor zakrytkován jako u předchozího modelu.


Sony Xperia Z5 Compact se Z5

vlevo Sony Xperia Z5, vpravo Sony Xperia Z5 Compact


Ergonomie a srovnání s Xperií Z5


Telefon se drží v ruce vcelku příjemně. Po delším držení ale zaregistrujeme nenápadné tlačení na hranách přístroje - ty jsou totiž vystouplé, tedy záda i přední plocha jsou lehce "utopená". V případě Compactu to není až tak zásadní problém, ale u klasické verze Z5 to jde poznat, jelikož má telefon kovový rámeček.


Sony Xperia Z5 Compact USB porty telefonů

dole Sony Xperia Z5, nahoře Sony Xperia Z5 Compact


Když ale vedle sebe oba telefony postavím, Z5 Compact vypadá vedle větší verze neohrabaně. Má větší tloušťku, ale hlavně má plastový rámeček, který nevypadá dobře v porovnání s kovovým elegánem u Xperie Z5. Je to škoda, verze Compact tak nepůsobí dojmem pravé vlajkové lodě, ale na druhou stranu kovový rámeček nemá ani Xperia Z3 Compact.


Sony Xperia Z5 Compact srovnání velikostí

vlevo Sony Xperia Z5, vpravo Sony Xperia Z5 Compact


Zajímavé je, že Xperia Z5 měla fotoaparát zároveň s povrchem zad a LED blesk byl mírně pod jejich úrovní, což je naopak než u menšího modelu. Dále mají jinak rozmístěné přední fotoaparáty a notifikační LED. Ta na nás může svítit 3 barvami - červenou, oranžovou a zelenou při nabíjení a modrou jako upozornění.


Sony Xperia Z5 Compact zadní strany

vlevo Sony Xperia Z5, vpravo Sony Xperia Z5 Compact


Pro moji středně velkou ruku je na držení pohodlnější menší model, a to hlavně díky obslužnosti celého displeje jednou rukou. Samozřejmě to jde i na Xperii Z5, ale už telefon nedržíme tak pevně a hrozí vyklouznutí. To je ale asi jediný případ, kdy se tak může stát. Ani se zpocenou rukou se mi nestalo, že by telefon měl tendence v ruce klouzat.

Rámečky po stranách jsou velmi tenké, párkrát se mi i stalo, že telefon při ovládání telefonu palcem zaznamenal i doteky dlaně, resp. kůže mezi palcem a ukazováčkem, to bylo ale spíše výjimečně.


Příslušenství


K testování jsme nedostali kompletní balení, mimo telefonu a manuálů se v krabičce nacházela jen nabíječka s oddělitelným kabelem USB-micro USB pro napájení a připojení telefonu k počítači. Samotná nabíječka je velmi kompaktní, ale trochu mi vadila malá délka kabelu. Normálně se v balení nachází ještě sluchátka a několik manuálů.


Sony Xperia Z5 Compact příslušenství


Model telefonu
Sony Xperia Z5 Compact
Sony Xperia Z5
Hardware
Procesor
Snapdragon 810
Snapdragon 810
Jádra
4×1,5 GHz Cortex-A53 + 4×2,0 GHz Cortex-A57
4×1,5 GHz Cortex-A53 + 4×2,0 GHz Cortex-A57
GPU
Adreno 430
Adreno 430
RAM
2 GB
3 GB
Vnitřní úložiště
32 GB
32 GB
Slot na paměťovou kartu
ANO (do 200 GB)
ANO (do 200 GB)
Kapacita baterie
2700 mAh
2900 mAh
Bezdrátové nabíjení
NE
NE
Displej
Velikost úhlopříčky
4,6"
5,2"
Rozlišení
720×1280 px
1080×1920 px
Technologie
LCD IPS
LCD IPS
Ochrana displeje
Gorilla Glass
Gorilla Glass
Jemnost
323 ppi
428 ppi
Fotoaparát
Rozlišení zadního snímače
23 Mpx
23 Mpx
Maximální rozlišení videa
4K
4K
LED
ANO
ANO
Rozlišení předního snímače
5,1 Mpx
5,1 Mpx
Maximální rozlišení videa
Full HD
Full HD
Konstrukce
Typ
Unibody
Unibody
Rozměry
127×65×8,9 mm
146×72×7,3 mm
Hmotnost
138 gramů
154 gramů
Konektivita
3G
ANO
ANO
4G LTE
ANO
ANO
SIM
Nano
Nano
WiFi
802.11 a/b/g/n/ac
802.11 a/b/g/n/ac
Bluetooth
v4.1
v4.1
NFC
ANO
ANO
Navigace
GPS, GLONASS
GPS, GLONASS
FM
ANO
ANO
USB
2.0
2.0
Jack 3,5 mm
ANO
ANO
Ostatní
OS
Android 5.1
Android 5.1
Nadstavba
Sony
Sony
Čtečka otisků prstů
ANO
ANO
Senzor tepu
NE
NE
reklama